avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am o întrebare, tatăl meu a murit cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am o întrebare, tatăl meu a murit cu câțiva ani ...

Buna ziua! Am o întrebare, tatăl meu a miros cu câțiva ani în urma iar apartamentul în care locuia era primit prin moștenire de la părinții săi. Maica mea nu e trecuta nicăieri pe niciun act Care ar fi partea care mi s ar cuvenii mie drept singurul lor copil?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 06:36, 10 Mai 2023
Mama moștenește 1/4, în calitate de soție supraviețuitoare, iar dvs 3/4
Multumesc pt răspuns! Deci practic dacă vreau as putea sa mi cer partea în instanta chiar dacă ea trăiește?

raluk0207 a scris:

Mama moștenește 1/4, în calitate de soție supraviețuitoare, iar dvs 3/4

Dacă nu va înțelegeți cu mama, astfel încât sa dezbateti moștenirea amiabil, la notar, da, va puteți adresa instanței.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa moartea parintelui recasatorit alicecarmen alicecarmen buna ziua, va rog sa imi dati un sfat in ceea ce priveste succesiunea dupa tatal meu. Sunt unica sa fiica.Mama mea a murit cand aveam varsta de 11ani iar tatal ... (vezi toată discuția)
,mostenire ( succesiune ) Alexandra 5667 Alexandra 5667 Buna ziua Situatia este cam asa . Bunicii mei plus copilul lor au decedat . Copilul lor ( tatal meu ) singurul la parinti. Bunicul , tatal si apoi bunica ... (vezi toată discuția)
Cota-parte mostenire Adi Lungu Adi Lungu Buna ziua. Un copil din flori pastreaza numele tatalui natural, dar este crescut de mama si tatal vitreg, impreuna cu alti doi frati. Dupa decesul tatalui ... (vezi toată discuția)