Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am o întrebare, tatăl meu a murit cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am o întrebare, tatăl meu a murit cu câțiva ani ...

Buna ziua! Am o întrebare, tatăl meu a miros cu câțiva ani în urma iar apartamentul în care locuia era primit prin moștenire de la părinții săi. Maica mea nu e trecuta nicăieri pe niciun act Care ar fi partea care mi s ar cuvenii mie drept singurul lor copil?
Mama moștenește 1/4, în calitate de soție supraviețuitoare, iar dvs 3/4
Multumesc pt răspuns! Deci practic dacă vreau as putea sa mi cer partea în instanta chiar dacă ea trăiește?

raluk0207 a scris:

Mama moștenește 1/4, în calitate de soție supraviețuitoare, iar dvs 3/4

Dacă nu va înțelegeți cu mama, astfel încât sa dezbateti moștenirea amiabil, la notar, da, va puteți adresa instanței.