Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. As dori sa întreb în cazul în care un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. As dori sa întreb în cazul în care un frate preia ...

Buna seara.
As dori sa întreb în cazul în care un frate preia părintele în grija, iar părintele își dă acordul ca se plasează în grija unuia din fiii săi astfel incat fiul sa moștenească o locuință celălat frate nefiind deloc înștiințat de acest demers al doilea frate pierde orice drept la moștenire sau poate cere totuși parte din moștenire?
Depinde care "moștenire ". Mai exact, dacă mai rămâne ceva de moșteniți.
E foarte posibil ca părintele sa fi încheiat din timpul vieții un contract de întreținere (sau un alt contract), cu fiul care îl îngrijește. Și atunci, la decesul sau, nu mai exista nicio moștenire.
Dacă nu s-a încheiat niciun contract, fiii au drepturi și părți egale