Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, suntem căsătoriți de 40 de ani ,avem ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, suntem căsătoriți de 40 de ani ,avem proprietate ...

Bună ziua, suntem căsătoriți de 40 de ani ,avem proprietate personală, doi copii,și dorim la moștenire să nu aibă acces nici unul dintre copii.Se poate face vreun act prin care soții să-și lase unul altuia după decesul unuia dintre noi toată moștenirea.?
Nu se poate sa dezmosteniti total copiii pentru ca sunt mostenitori rezervatari. Daca doriti asta puteti instraina in timpul vietii bunurile unei persoane pe care copiii sa nu o mosteneasca pastrand dvs folosinta imobilului de ex.
nu vreti sa va mosteneasca deloc, nicicand pe niciunul dintre dvs sau cum?
gi-jane2, moderator
Da nu vrem să ne moștenească pe niciunul dintre noi

gi-jane2 a scris:

nu vreti sa va mosteneasca deloc, nicicand pe niciunul dintre dvs sau cum?

În cazul ăsta, înstrăinați bunurile în timpul vieții sau cheltuiți-vă averea. Puteți să încheiați un contract de întreținere, iar în acest caz bunul imobil intrâ în patrimoniul celui obligat la întreținere.
cea mai buna varianta e sa incheiati un contract de intretinere cu pastrare a dreptului de uzufruct viager. Macar va ingrijeste cineva cand veti avea nevoie.