Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Buna ,
am o mare problema din 17 august 2009 am devenit somera (450 Ron /luna),si pina in mai 2010 . A M LUCRAT DIN 27.11.2004 PINA IN 13 IULIE 2009), am ramas insarcinata practic ar trebuii sa nasc in octombrie 2010..Intrebarea este daca eu pot beneficia de indemnizatia de crestere copil si de ce suma beneficiez si daca dupa terminarea somajului in luna mai ,trebuie sa platesc asigurarile sociale ce suma ?
Va multumesc anticipat
Alina Avramescu
Somajul intra in calcul.dar daca nu veti realiza venituri profesionale ( adica nu va angajati undeva) mai mult de 15 zile , nu mai beneficiati de indemnizatie.Asigurarile sociale nu conteaza.Nu puteti plati din mana nimic, ci, eventual sa va angajati la o firma si sa-i platiti impozitul si darile la stat...
1. Puteti prelungi somajul prin concedii medicale si apoi concediul de maternitate.
2. Tot din somaj puteti intra in CCC pana la 2 ani.
3. Toate aceste concedii intrerup si suspenda somajul care se reia, de unde a ramas, dupa incetarea acestora.
4. Concediile medicale si cel de maternitate se calculeaza si se platesc de catre AJOFM.