Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Daca detin titlul de doctor in domeniul in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Daca detin titlul de doctor in domeniul in care activez, ...

Buna ziua,

Daca detin titlul de doctor in domeniul in care activez, pentru predarea unor cursuri in respectivul domeniu, mai este necesara obtinerea unei diplome de formator?
Va rog sa-mi indicati care ar fi actele normative pentru situatia mentionata.

Multumesc!
Programele de formare profesională se organizează de furnizorii de formare profesională pentru ocupații, meserii, specializări și profesii, denumite în continuare ocupații, cuprinse în Clasificarea ocupațiilor din România - C.O.R.

Furnizorii de formare profesională pot organiza programe de formare profesională, finalizate prin certificate de calificare sau de absolvire cu recunoaștere națională, numai dacă au prevăzut în statut sau, după caz, în autorizația pentru desfășurarea unor activități independente, activități de formare profesională și sunt autorizați în condițiile legii.