Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu risc maternal Bună ziua! Am intrat în ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu risc maternal Bună ziua! Am intrat în concediu de ...

Concediu risc maternal
Bună ziua! Am intrat în concediu de risc maternal începând cu 20 februarie 2023. În cazul concediului de risc maternal contractul de munca nu se suspenda de drept? Mie nu mi l-au suspendat. În legătură cu plata indemnizației concediului de risc maternal se plătește aferent zilelor lucrătoare din luna sau aferent numarului de zile de concediu medical? Zilele libere nationale se iau în calcul? Exista o diferență substanțială pe fluturasul de salariu la suma între luna martie(23 zile lucrătoare)și aprilie(18 zile lucratoare). Mulțumesc
Suspendarea opereaza in vitutea legii ..de ce spuneti ca nu vi l-au susopendat?

Se platesc numai zilele lucratoare.
Au spus ca îl vor suspenda când intru în concediu prenatal,pana atunci sunt în concediu medical și nu l-au suspendat!
Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Suspendarea opereaza in vitutea legii ..de ce spuneti ca nu vi l-au susopendat?

Se platesc numai zilele lucratoare.

Nici nu trebuie emisa vreo decizie pentru asa ceva...