avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu risc maternal Bună ziua! Am intrat în ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu risc maternal Bună ziua! Am intrat în concediu de ...

Concediu risc maternal
Bună ziua! Am intrat în concediu de risc maternal începând cu 20 februarie 2023. În cazul concediului de risc maternal contractul de munca nu se suspenda de drept? Mie nu mi l-au suspendat. În legătură cu plata indemnizației concediului de risc maternal se plătește aferent zilelor lucrătoare din luna sau aferent numarului de zile de concediu medical? Zilele libere nationale se iau în calcul? Exista o diferență substanțială pe fluturasul de salariu la suma între luna martie(23 zile lucrătoare)și aprilie(18 zile lucratoare). Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:38, 11 Mai 2023
Suspendarea opereaza in vitutea legii ..de ce spuneti ca nu vi l-au susopendat?

Se platesc numai zilele lucratoare.
Au spus ca îl vor suspenda când intru în concediu prenatal,pana atunci sunt în concediu medical și nu l-au suspendat!
Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Suspendarea opereaza in vitutea legii ..de ce spuneti ca nu vi l-au susopendat?

Se platesc numai zilele lucratoare.

Nici nu trebuie emisa vreo decizie pentru asa ceva...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de risc maternal. spețe, lămuriri Mirela Stănciulescu Mirela Stănciulescu Bună ziua aș vrea să mă ajutați și pe mine cu câteva răspunsuri am fost în risc maternal din noiembrie până în 15 ianuarie pe luna noiembrie am ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal Helen15 Helen15 Buna ziua Am cateva intrebari noi legate de acordarea concediului prenatal. Sunt insarcinata in 23 saptamani, data nasterii copilului fiind 08.06.2012 (asa ... (vezi toată discuția)
Concediu medical risc sarcina Sarah10 Sarah10 Buna ziua . Va rog frumos sa imi spuneti cum se calculeaza concediul medical risc de sarcina (75% din brut mi s-a spus , la care se adauga nu stiu ce impozite ... (vezi toată discuția)