Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Trecere la norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Trecere la norma de venit

Buna ziua,

Un pfa infiintat in iulie 2020, care isi desfasoara activitatea in sistem real, si-a schimbat domeniul de activitate in aprilie 2023, pentru noul cod caen poate opta sa treaca la norma de venit. Incepand cu ce an poate sa isi schimbe sistemul de impozitare, cu 2023 sau cu 2024? Se poate considera indeplinita conditia obligatorie ca s-a impozitat in sistem real perioada de 2 ani fiscali consecutivi?

Multumesc!
CristinaC91, utilizator