avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, Sunt un SRL pot angaja o persoana care este ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, Sunt un SRL pot angaja o persoana care este in concediu ...

Buna ziua,
Sunt un SRL pot angaja o persoana care este in concediu ptr. crestere copil????
Doreste sa se angajeze,copilu are 1 an si 2 luni.
Va multumesc!!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:38, 13 Mai 2023
Da, puteti angaja ..insa persoana in cauza are doua posibilitati :
1. fie renunta la indemnizatie si solicita acordarea stimulentului de insertie;

2. beneficiaza de indemnizatie si se angajeaza cu c.i.m. cu timp partial , iar veniturile nete realizate sa nu depaseasca 6570 lei/an calendaristic...durata timpului de munca maxim 39 ore/luna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare in concediu de crestere copil CECILIA ENACHE CECILIA ENACHE Buna ziua, am urmatorul caz: o tanara care a terminat 12 clase are un copil de 1an si doua luni si doreste angajare. Nu mai stiu care sunt ultimele ... (vezi toată discuția)
Buna ziua - angajare 2 h/zi în timpul ccc Milesandiana Milesandiana Buna ziua.sunt angajata la o firma si sunt in concediu de crestere copil si beneficiez de indemnizatie, as putea sa ma mai angajez cu 2 ore si la o alta firma ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie simonaroxana80 simonaroxana80 una ziua, Am rugamintea sa ma lamuriti in cateva chestiuni: Am intrat in concediu de crestere copil incepand cu data de 4 februarie 2015 pe o perioada de 1 ... (vezi toată discuția)