Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, Sunt un SRL pot angaja o persoana care este ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, Sunt un SRL pot angaja o persoana care este in concediu ...

Buna ziua,
Sunt un SRL pot angaja o persoana care este in concediu ptr. crestere copil????
Doreste sa se angajeze,copilu are 1 an si 2 luni.
Va multumesc!!
Da, puteti angaja ..insa persoana in cauza are doua posibilitati :
1. fie renunta la indemnizatie si solicita acordarea stimulentului de insertie;

2. beneficiaza de indemnizatie si se angajeaza cu c.i.m. cu timp partial , iar veniturile nete realizate sa nu depaseasca 6570 lei/an calendaristic...durata timpului de munca maxim 39 ore/luna.