Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajare in concediu de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajare in concediu de crestere copil

Buna ziua,
am urmatorul caz: o tanara care a terminat 12 clase are un copil de 1an si doua luni si doreste angajare. Nu mai stiu care sunt ultimele reglementari in vigoare.
As vrea sa stiu daca se angajeaza, beneficiaza de stimulentul de insertie sau doar pierde indemnizatia si ramane doar cu salariul pe care il va primi?
Multumesc
In urma modificarilor aduse OUG nr.111/2010 , prin Legea nr.126/2014, o persoana aflata in CCC poate realiza venituri supuse impozitului pe venit in cuantum de maxim 3000 lei pe an calendaristic (maxim 6 ISR) fara a-i fi suspendata plata indemnizatiei.
1. Sau, daca doreste, poate beneficia de stimulentul de insertie (caz in care se suspenda plata indemnizatiei).

2. Poate cumula salariul cu stimulentul de insertie.