Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune si vanzare imobil cu procura speciala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune si vanzare imobil cu procura speciala

Buna ziua,
am primit de la un cetatean german o procura speciala ca ma ocup de masa succesorala a parintilor decedati.
M-am legat la cap fara sa ma doara, deoarece am dat de un haos complet.
In CF de la casa este trecuta mama pe tot, decedata in 2007 si tata a decedat in 2009. Intrebare: trebuia la succesiune prima data trecut tot pe tata si apoi pe cetateanul german?
Cei doi decedati au primit si anumite terenuri retrocedate unde actele sunt incomplete. Partial si vandute. Partial neintabulate. Partial de mine necunoscute.
Intrebare: Cum pot sa aflu in ce consta toata masa sucesorala?
La primarie valuarea casei este trecuta cu aproape 70.000 de Euro.
Potentiali cumparatori imi ofera mai putin de jumatate. Exista o modalitate de a scade valoarea la primarie?
Ca sa nu incurc si mai mult treburile. Care este ordinea cronologica de actionare si cum pot economisii ceva bani?
De ce fel de informatii mai este nevoie pentru raspuns?
Va multumesc.
Cu stima
buna ziua!
prima succesiune cea mamei cetateanului german decedata in 2007.
acum trebuie sa vedeti de ce apara doar doamna in CF, daca a dobandit imobilul ca bu propriu de ex prin mostenire nu este o problema dezbateti succesiunea de pe urma dansei la aceasta vin sotul supravietuitor si descendetul
daca este o greseala in CF trebuie indreptata eroarea materiala, daca bunul a fost dobandit de catre ambii soti.
daca asa stau lucrurile se va rectifica prezentand o copie legalizata de pe certificatul de castorie.
la aceasta succesiune veti plati imopit catre stat de 1% din val masei succ, deoarece nu dezbateti in termen de 2 ani de la data decesului defunctei.
a II a succesiune cea a tatalui, la aceasta vine doar fiul si la aceasta veti plati impozit de 1% din val masei succ, pt acelasi motiv aratat mai sus.
trebuie sa va prezentati la notar cu actele de stare civila in original, procura in original, acte de proprietate, certificat de atestare fiscala, 2 martori pt fiecare succesiune, pot veni aceeasi martori la ambele succesiuni. va trebui intabulta CM, veti avea de achiatat cate un tarfif ANCPI de 0,15% din valoarea de grila a acestuia etc..
abia dupa aceea puteti discuta despre vanzare.
dar rezolvati problema cu Cf, vedeti cum a fost dobandit acel imobil.
Buna ziua,
mutumesc pentru raspuns,
In CF casa este mostenita de la parintii doamnei.
Ce ma intereseaza cel mai mult este:
-pot sa fac numai succesiunea la casa si ulterior sa caut in liniste ce mai
apartine de masa succesorala?
- Sau trebuie sa fie masa succesorala completa?
cu stima
buna seara!
asta este bn, inseaman ca nu este o eroarea la inscrierea dr in Cf.
da puteti dezbate doar pe acest imobil, ulterior daca mai descoperiti bunuri puteti suplimenta.