Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ,am un teren in concesiune de 170m , pe care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ,am un teren in concesiune de 170m , pe care am consruit ...

Buna ziua ,am un teren in concesiune de 170m , pe care am consruit o casa ,dupa ce am construit pe teren,am fost dat in judecata de fostul propritetar a-l terenului care ma tinut in 4 procese timp de 4ani, in aceste procese era inclus si terenul de linga mine cu o suprafata egala care vecinul il ingradise la acel moment ilegal si a trebuit sa sustin personal aceste procese, dupa ce am castigat aceste procese rimaria ia dat terenul vecin in folosinta celor care il ingradise ilegal,eu am cerut la primarie sa-mi atribuie mie personal acel teren conform legii din 15/2003 ca o familie normala trebuie sa aiba in proprietate cel putin 250m patrati, Acea familie deja detine in proprietate 320m patrati . Va rog ajutatima ce potsa fac in cazul de fata.....
Primaria a comunica ca posesorii de terenuri in concesiune si folosinta vor avea in viitorul apropiat dreptul de a cumpara terenul

multumesc , astept raspunsul dumneavoastra
gi-jane2, moderator
Dacă ați luat în concesiune un teren, l-ați luat de la stat, Ați spus că v-a dat în judecată fostul proprietar. Nu prea se înțelege foarte clar, de vreme ce proprietarul terenului este statul...?! Cine v-a dat în judecată, în ce calitate?
Am fost dat in judecata de fostul proprietar a-l terenului, Ceausescu a facut demolari si a inceput sa construiasca blocuri,propritarii care au fost in jurul acestor proprietati demolate sau extins cu gard fara instiintarea primariei , si unul din terenuri cu pricina se extinsese socrul meu, eu inainte de a ma apuca de casa am fost la primarie si am povestit ca doresc sa construiesc pe acest teren de la socrul meu si am primit terenul in concesiune ,si mi sa comunicat ca pot sa construiesc fara autorizatie de onstructit,dupa ce am terminat de construit am fost dat in judecata de fostul proprietar a-l terenului cu intentia de ami demola casa si a castiga terenul ,am fost dat in judecata de 4 ori ,locuiesc in oras Pantelimon ,Ilfov,,,,,,,,multumesc, va stau la dispozitie si cu alte explicatii