Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... În situația în care unul dintre frați a decedat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

În situația în care unul dintre frați a decedat acum 2 ani, ...

În situația în care unul dintre frați a decedat acum 2 ani, nu a fost căsătorit, nu a avut copii; părinții sunt decedați, la aceasta dată am rămas am mai rămas doar eu, toți ceilalți frați fiind decedați. Intenționez să fac succesiunea; în acest caz cine beneficiază de moștenire? Vă mulțumesc!
Succesiunea in urma cui?
Daca a fratelui decedat, ce nu are sotie, copii sau parinti in viata atunci la mostenire o sa veniti dvs. si copii fratilor decedati, daca exista, in cote egale.

Spre exemplu... sa zicem ca sunteti dvs, fratele 1 decedat avea 2 copii, fratele 2 decedat avea 3 copii si aveti de impartit bunuri in valoare de 45000 lei.
Aceste bunuri o sa le impartiti in cote egale, dvs. 15000 lei, ambilor copii ai fratelui 1 o sa le revina alti 15000lei ( 7500 lei de fiecare ) si copiilor fratelui 2 o sa le revina restul de 15000 ( cate 5000 lei de fiecare).
sunteti unicul mostenitor daca nici ceilalti frati nu au fost casatoriti, nu au avut copii.
gi-jane2, moderator