Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... inregistrarea somerului la AJOFM
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

inregistrarea somerului la AJOFM

L. 76/2002,Art. 34. - (1) ªomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
b) nu realizează venituri sau realizează din activităţi autorizate potrivit legii venituri mai mici decât indemnizaţia de şomaj;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă în a căror rază teritorială îşi au domiciliul sau, după caz, reşedinţa, dacă au avut ultimul loc de muncă ori au realizat venituri în acea localitate.

In legatura cu prevederile Art. 34, al. d), v-as ruga sa ma sfatuiti in urmatoarea problema :
De 3 ani si 6 luni lucrez la o firma din Deva, domiciliul meu stabil fiind in ARAD.
in curand voi deveni somera. Unde trebuie sa fiu inregistrata ca somer, la AJOF ARAD sau la AJOF DEVA ?
mentionez ca intentionez sa raman in Deva, deci as prefera a doua varianta. Este , oare, necesar si/sau obligatoriu sa imi refac "flotantul" pe Deva , care a expirat?

Va multumesc. L.P.
La Arad. Fie faceti mutatie in Deva fie mergeti lunar la viza la Arad.

imi cer scuze ca revin...mutatie in Deva poate fi si flotant ??

va multumesc pt rabdare...
Da, acum pe cartile de identitate mentiunea pentru "flotant' este "viza resedinta'.
:D va multumesc mult !
toate cele bune !