avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... inregistrarea somerului la AJOFM
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

inregistrarea somerului la AJOFM

L. 76/2002,Art. 34. - (1) ªomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
b) nu realizează venituri sau realizează din activităţi autorizate potrivit legii venituri mai mici decât indemnizaţia de şomaj;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă în a căror rază teritorială îşi au domiciliul sau, după caz, reşedinţa, dacă au avut ultimul loc de muncă ori au realizat venituri în acea localitate.

In legatura cu prevederile Art. 34, al. d), v-as ruga sa ma sfatuiti in urmatoarea problema :
De 3 ani si 6 luni lucrez la o firma din Deva, domiciliul meu stabil fiind in ARAD.
in curand voi deveni somera. Unde trebuie sa fiu inregistrata ca somer, la AJOF ARAD sau la AJOF DEVA ?
mentionez ca intentionez sa raman in Deva, deci as prefera a doua varianta. Este , oare, necesar si/sau obligatoriu sa imi refac "flotantul" pe Deva , care a expirat?

Va multumesc. L.P.
Cel mai recent răspuns: letipop , utilizator 19:24, 29 Ianuarie 2010
La Arad. Fie faceti mutatie in Deva fie mergeti lunar la viza la Arad.

imi cer scuze ca revin...mutatie in Deva poate fi si flotant ??


va multumesc pt rabdare...
Da, acum pe cartile de identitate mentiunea pentru "flotant' este "viza resedinta'.
:D va multumesc mult !
toate cele bune !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj   mioara mioara daca am domiciliul intr-o localitate si sint flotant in alta pot primi indemnizatia de somaj in localitatea unde sint flotant?multumesc (vezi toată discuția)
Valoarea maxima a veniturilor unui somer m1ha1.blogs m1ha1.blogs Voiam doar sa ma asigur ca valoarea maxima a veniturilor unui somer trebuie sa fie mai mica de 510ron asa cum se precizeaza in Legea 76/2002: [quot] nu are ... (vezi toată discuția)
Mutare dosar somaj in alta localitate ice4you ice4you Buna ziua! Incepand cu luna ianuarie, beneficiez de ajutor de somaj, in urma pierderi postului unde am lucrat. Am depus dosajul de somaj in localitatea de ... (vezi toată discuția)