Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Conciliere dubioasa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Conciliere dubioasa

Am stabilit intr-o conciliere cu debitoarea ca sunt de acord sa-mi plateasca debitul in 15 zile de la executarea hotararii care se va pronunta intr-un alt dosar intre debitoare si o alta firma care ii datoreaza bani, dosarul fiind la Tribunalul Arbitral.. Acest dosar se tergiverseaza de luni bune si nu mai am rabdare. Ce pot face?

Pot introduce somatia de plata fara concilierea care nu ma avantajeaza si care va fi depusa precis de debitoare?

Ce altceva as mai putea face?
Teoretic in cadrul somatiei de plata nu este necesara efectuarea procedurii concilierii directe. La unele instante se admite fara la altele nu.
Spre exemplu intr-o somatie de plata avocatul partii adverse a solicitat instantei sa respinga somatia de plata pe motiv ca cererea seamana mai mult cu o cerere pe dreptul comun datorita efectuarii concilierii directe ....
Instanta nu a fost de acord cu concluziile avocatului.