Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua Am o nelamurire.Locuiesc la bloc si am o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua Am o nelamurire.Locuiesc la bloc si am o vecina care ...

Buna ziua
Am o nelamurire.Locuiesc la bloc si am o vecina care spune ca locuieste singura,deci este trecuta o singura persoana la intretinere,dar are un baiat care zice ea ca nu mai locuieste cu ea de cateva luni,dar noi vecinii il vedem zilnic.Ea spune ca vine sa manance sau sa o vada,motiv pentru care a fost trecuta cu doua persoane la intretinere.Daca baiatul vine sa manance,automat ea gateste pentru trei persoane ca vine si cu prietena,deci se face mai mult gunoi si consuma mai mult gaz,urca cu liftul deci se presupune ca foloseste si liftul.Vorbim deci de parti comune,gunoi,gaz si lift.Intrebarea mea este...Este normal sa fie trecuta cu doua persoane la intretinere?Va multumesc.
Nu, cu una. Daca baiatul nu sta, nu conteaza cu cati vine si cate ore stau.
Daca e asa, atunci puneti supraveghere video, sa inregistreze toti vizitatorii, la toate apartamentele. Cum vine unul in vizita, pac, il treceti ca persoana in plus la intretinere. :)

Nu e normal sa treceti, de la sine, persoane in plus, doar pe principiul ca vin in vizita. Legea spune cu totul altceva, e vorba de persoane care locuiesc efectiv, cel putin 15 zile din acea luna. Si asta se decide in AG, nu de capul unuia sau altuia din conducerea asociatiei.

Art. 82
(4) Comitetul executiv stabilește cotele de participare pe persoană la cheltuielile aferente persoanelor cu domiciliul în clădire.
(5) Dacă adunarea generală a asociației de proprietari hotărăște în acest sens, comitetul executiv stabilește cotele de participare pe persoană la cheltuielile aferente persoanelor care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe lună, și stabilește perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriașii, au dreptul de a solicita, în scris, scutirea de la plata cheltuielilor pe persoană și care trebuie să fie de cel puțin 15 zile pe lună, conform hotărârii adunării generale.
[ link extern ]
matiuta a scris:

Buna ziua
Am o nelamurire.Locuiesc la bloc si am o vecina care spune ca locuieste singura,deci este trecuta o singura persoana la intretinere,dar are un baiat care zice ea ca nu mai locuieste cu ea de cateva luni,dar noi vecinii il vedem zilnic.Ea spune ca vine sa manance sau sa o vada,motiv pentru care a fost trecuta cu doua persoane la intretinere.Daca baiatul vine sa manance,automat ea gateste pentru trei persoane ca vine si cu prietena,deci se face mai mult gunoi si consuma mai mult gaz,urca cu liftul deci se presupune ca foloseste si liftul.Vorbim deci de parti comune,gunoi,gaz si lift.Intrebarea mea este...Este normal sa fie trecuta cu doua persoane la intretinere?Va multumesc.

Legea nr 196/2018 prevede obligativitatea inregistrarii in evidenta de calcul cote lunare de intretinere a persoanelor care locuiesc provizoriu minimum 15 zile/luna sau definitiv in condominiu
Faptul ca intr-un apartament vin periodic rude nu constituie temei legal pentru a majora numarul de persoane pentru calcul intretinere lunara
Da' pe prietena, pe prietena, de ce n-ati trecut-o? Doar vine si ea...
Stimate utilizator ! Baiatul respectivei doamne , poate venii in vizita cu 10 persoane , poate sta acolo 14 zile , Ceea ce trebuie sa demonstrati este faptul ca el singur sau cu altcineva , sta acolo peste 15 zile sau permanent .Doar in acel caz puteti trece la intretinere mai multe persoane , Ati verificat si dorm acolo mai multe persoane , exclus doamna ?