avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1489 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... În 2021 am avut o condamnare care a fost de 1 an și ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

În 2021 am avut o condamnare care a fost de 1 an și ...

Buna ziua in 2021 am avut o condamnare care a fost de 1 an și 11 luni , am executat aceasta condamnare executand 14 luni după care m au eliberat conditionat (am terminat totul și acele9 luni care au rămas), acum am fost judecat pentru o alta fapta in articolul pluralitate intermediată pentru ca faptele erau concurente și imi rezulta pedeapsa de 3 ani închisoare in total. Întrebarea mea este o sa ma puna sa fac de la 1 an și 11 luni in sus ? Atata timp cât prima pedeapsa este executata complet. Ma refer dacă eu deja am executat 1 an și 11 luni complet eu din 3 ani trebuie sa fac 2 ani pentru eliberararea conditionata nu??
Ce ati executat ar trebui scăzut.
Asa pare...
Insa, trebuie verificat de avocat dosarul dacă vreți sa știți sigur.

București 2023
Ultima modificare: Duminică, 28 Mai 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ce ati executat ar trebui scăzut.
Asa pare...
Insa, trebuie verificat de avocat dosarul dacă vreți sa știți sigur.

București 2023

Nu prea inteleg clar răspunsul . Îmi vor fi calculate doar cele 14 luni sau toată pedeapsa de 1 an si 11 luni? Asta e întrebarea mea
Cat ati stat în detenție.
Dar, va spuneam ca trebuie făcute verificări.
Și judecatorii mai greșesc în cazurile de acest fel.

București 2023


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Cat ati stat în detenție.
Dar, va spuneam ca trebuie făcute verificări.
Și judecatorii mai greșesc în cazurile de acest fel.

București 2023

Gresit. In nici un caz dacă pedeapsa am executat o toată 1 an și 11 luni cu totul nu are cum sa îmi puna doar ce am facut in penitenciar
Eu nu greșesc pe asa ceva.
Mergeti la avocat cum v-am zis ca sa va studieze dosarul.
Nu merge pe vorbe ci pe hotărâri judecătorești.

București 2023

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contopire dupa eliberarea conditionata, se poate? nans nans Buna ziua, As avea si eu o nelamurire, si anume: daca o persoana se afla acum in executarea unei pedepse de 4 ani, pentru o fapta de inselaciune, iar in ... (vezi toată discuția)
Condamnare? nicoletacar nicoletacar va rog sa mi spunet ce sentinta este?este condamnat va rog sa mi explicati sentinta. va multumesc olutie: Emite adresa catre Biroul Executari Penale a ... (vezi toată discuția)
Salut! m-am eliberat acum 8-10 luni, dintr-o pedeapsa de 3 ani ... albertc8903 albertc8903 SAlut! M-am eliberat acum 8-10 luni dintr o pedeaspa de 3 ani executand aprov 1 an si 7 luni din ea in regim de detentie si 6 luni arest domiciliar. As putea ... (vezi toată discuția)