Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... PARERI ( SI PROBLEME ) ASOCIATII DE PROPRIETARI
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

PARERI ( SI PROBLEME ) ASOCIATII DE PROPRIETARI

buna seara,
va rog sa ma ajutati cu cateva pareri referitoare la partile comune si proprietatile particulare ale persoanelor / proprietari care apartin ( sau inca nu ) la asociatia de proprietari. Am primit o solicitare cel putin ciudata de la un locatar de la etajul 3 ( din 4 ) cum ca daca se trage apa la wc i se goleste vasul si vine mirosul de pe coloana in casa. La nici un alt apartament nu se intampla acest lucru ( nici deasupra si nici vecin ) si inclin sa cred ca s-ar putea sa fie si o eroare de montaj. Din discutiile avute sunt foarte multe pareri contradictorii ca ar trebui ( sau nu exista ) un fel de supapa la etajul 4 - deasupra reclamantului. Pana in acest moment inclin sa dau un raspuns in care reclamantul sa solicite un proces verbal oficial de constatare cu remedierea necesara de la o firma de instalatii autorizata. Nu vad legatura in acest caz cu partile comune ale asociatiei. Cel mai probabil dupa raspuns voi fi reclamat in calitate de presedinte la Primarie.
Va multumesc anticipat pentru parerile d-voastra.
În momentul când se reface orice cale de comunicație cu atmosfera nu mai exista vid. Instantaneu.

Manuela Rășină, administrator
Domnul Latka buna intrebarea!

Puterea efectului de vid (nevoia de aer creata) nu este asigurata de gura de aer mica unui sifon de pardoseala si prin urmare mai trage cantitati de apa si de la vas si vecinii aflati sub locatia unde a tras utilizatorul apa si desupra unde deja s-a golit apa din sifonul de pardoseala.
Exact de asta se intampal efectul de vid desi este pus aerator de coloana desupra la ultimul etaj.

La asta se adauga si modul de intamplare a lucrurilor astfel:
1 Efectul de vid trage simultan din vas wc si sifon sa spunem 100ml din fiecare apoi se goleste sifonul.
In vas wc mai raman 100ml.
Vine cineva si foloseste doar chiuveta si se refac cei 100ml de apa din sifonul de pardoseala. Apoi la urmatoarele efecte de vid se golesc aproape simultan.

Precizare:
La unele blocuri sunt conectate la sifonul de pardoseala doar chiuveta iar la altele chiuveta si dusul.

2 Cand pleci de acasa mult timp se golesc sigur amandoua ca se evapora.
w_v_w_v, utilizator
Nu există nici o "putere a efectului de vid" :) ,mai ales dacă există acel aerator deasupra și nu e tăiată/întreruptă/infundata scurgerea.

Bănuiesc faptul ca e înfundata de fapt scurgerea. Dacă ar exista și o secțiune de 25 mm diametru de aerisire, nu se întâmplă absolut nimic, asa ca dacă vecinul a micșorat secțiunea de la 110 la 40-50 mm, nu e nici o problemă. Chiar dacă dl.Grecu crede altceva.

Daca traseul e înfundat (poate sa aiba o gaură mică de 1-2 mm) apa care curge pe scurgere, dacă sunt depuneri pe pereți, se comporta ca un piston dintr-o seringa și creează un efect de depresiune, nu vid ( până la vid mai e) și de aia i se scurge apa din WC, persoanei cu pricina.

Trebuie curățată bine conducta de scurgere, chiar dacă nu se vor mai obține cei 110 mm.
latka a scris:

"Forța vidului", pe bune ?!? Puneți mânuța pe o carte de fizică, sa va lămuriți. Deși mă îndoiesc.
În momentul când se reface orice cale de comunicație cu atmosfera nu mai exista vid. Instantaneu.

Nu a existat si nu exista nici inainte vid Tot timpul a fost cale de comunicare cu aerul prin canalizare..
Si inante de creearea comunicatiei prin sifonul de pardoseala exista comunicatie cu aerul prin canalizare si gurile de canalizare.
Vidul se creaza iar cand se trage apa.
Daca citeati ce a raspunsul domnul GRECU era fix acelasi raspuns.
Dansul care este la bloc vechi unde exista teava scoasa prin acoperis si este tot timpul legatura cu aerul.
Doar ca daca cel de la ultimul etaj vrea sa isi mareasca baia si micsoreaza ghena si prin urmare este nevoit sa micsoreze teava de canalizare
Adica reluam ca intrelegeti: este teava scoasa pana sus desupra blocului si micsoreaza diametrul volumului de aer care nu face fata la necesitatea de aer creata de efectul de vid si prin urmare trage "suge si din alte parti".
Si in concluzie noi 3 dupa cum ne-ati spus "TROLII" suntem aia care nu intelegem efectul de vid sau dumneavoastra?
La fel si cu distribuirea diferentelor de apa proportional cu consumul sau maximul si minimul zilelor de scadenta la afiarea listei care poate o 0-30zile.
Adica eu un cenzor , domnul Grecu un administrator si w_v_w_v presedinte.

Normativ i9 /2022
[ link extern ]
ricadinas, utilizator
@latka
[ link extern ]

Pagina 73 este desen apoi urmeaza explicatii.
14.21. La capătul conductei de ventilare secundară poate fi montat un aerator cu membrană,
în cazul în care nu poate fi asigurată legătura cu atmosfera a acestei conducte. Aeratorul cu
membrană pentru ventilarea conductelor de legătură trebuie să corespundă standardului SR
EN 12380, şi se aleg conform SR EN 12056-2, pentru sistemul II; se respectă limitările
indicate pentru acest tip de echipament, expuse în capitolul 13

apoi
Dimensionarea coloanelor de canalizare menajeră
14.22. Diametrele coloanelor se determină din condiţii constructive și hidraulice.
14.23. Condiţia constructivă permite alegerea preliminară a diametrului coloanei care trebuie
să fie cel puţin egal cu cel mai mare dintre diametrele conductelor de legătură la obiectele
sanitare, puncte de consum sau grupuri de obiecte sanitare.

iar mai jos
14.25.Coloanele de canalizare menajeră se prevăd cu:
conducte de ventilare naturală primară;
conducte de ventilare naturală primară și racorduri de la ventilarea secundară;
conducte de ventilare naturală primară, şi cu racorduri de la ventilarea secundară
și/sau cea auxiliară;
pot fi utilizate aeratoare cu membrană (clapetă de ventilaţie), conform SR EN
12056-2 ca alternativă sau în completarea ventilării naturale a coloanei, cu
limitările indicate în capitolul 13.
74 MONITORUL OFICIAL AL ROMÂNIEI, PARTEA I, Nr. 1167 bis/6.XII.2022

Ventilarea primară se obţine prin prelungirea coloanei de canalizare peste nivelul terasei, cu
capăt de coloană liber în atmosferă.
Ventilarea secundară se obţine prin prelungirea conductelor de canalizare de legătură, având
capăt liber.
Ventilarea auxiliară se obţine prin dublarea coloanei de canalizare principală cu o coloană
secundară cu rol în ventilare, în configuraţiile prevăzute de standardul SR EN 12056, din
anexa ANEXA 5.9. Ventilarea auxiliară se racordează la coloana principală de canalizare.
Pentru instalaţiile interioare de canalizare menajeră, se vor respecta configuraţiile prevăzute
de SR EN 12056 şi ANEXA 5.9.

Adica daca nu face fata ventilare a principala va cauta singura sa isi asigura ventilari suplimentare adica trage sau suge apa din vas wc chiar daca exista deja creata legatura cu atmosfera.
Adica exact ce s-a explicai mai sus de 3 persoane diferite .
ricadinas, utilizator