Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... „Împotriva prezentei ordonanțe, conform art. 340 ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

„Împotriva prezentei ordonanțe, conform art. 340 alin. 1 ...

„Împotriva prezentei ordonanțe, conform art. 340 alin. 1 din C.p.p., se poate face plângere, în termen de 20 de zile de la comunicare, la judecătorul de cameră preliminară de la instanța căreia i-ar reveni, potrivit legii, competența să judece cauza în primă instanță.”

În cazul ordonanței de clasare sus-citate dispusă de prim-procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria XYZ, cărei instanțe i-ar reveni, potrivit legii, competența să judece cauza în primă instanță?
Judecatorul de camera preliminara de la Judecatoria XYZ .