avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1481 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara am împlinit 18 ani am o relație cu o fata ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara am împlinit 18 ani am o relație cu o fata de 17 ...

Buna seara am împlinit 18 ani am o relație cu o fata de 17 ani suntem împreuna de 6 luni amândoi suntem încă in liceu iar eu lucrez part time amândoi ne dorim sa ne mutam împreuna dar sa continuam studiile ba chiar sa dam și la o facultate întrebarea mea este cum am putea sa ne mutam amândoi legal privind părinți ei nu sunt de acord cu relația asta iau luat telefonul de o perioada de timp nu are voie sa iasă din casa și am încercat sa mergem de 2 ori la poliție sa depunem o declarație precum ca ne dorim amândoi sa ne mutam dar de fiecare data a venit mama ei si a luat-o acasă am mai încercat după iarăși de doua ori sa fugim si ne-am trezit dimineața cu poliția la usa precizez ca ea nu își mai dorește sub nicio forma sa stea acasă si are certuri si abuzuri din partea mamei zilnic se poate face ceva legal fără sa o mai poată lua poliția cu forța mulțumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: emanuel17.12 , utilizator 13:47, 30 Mai 2023
Mai asteptati cateva luni pana implineste 18 ani si apoi puteti face ce doriti fara a mai sta cu grija ca vine politia la usa...


Ionut.ion a scris:

Mai asteptati cateva luni pana implineste 18 ani si apoi puteti face ce doriti fara a mai sta cu grija ca vine politia la usa...

Problema este ca acasă este lovită jignita și ii este interzis sa iasă din casa telefonul îl primește o data la doua zile asta dacă face toate treburile prin casa altfel nu îl primește plus ca consuma alcool și atunci o ia și mai razna și începe adevăratul calvar pentru ea deja a fugit de 4 ori de acasă dar a fost inutil sa sesizat și protecția copilului dar nu sa întâmplat nimica tot in chinul asta trăiește întrebarea mea este dacă o pot lua la mine legal fără ca sa o mai ia poliția cu forța
Dupa cum ai vazut... nu o poti tine* la tine fara a veni politia la usa, asta cat este minora...

Sa sune ea la Telefonul copilului, il gasiti pe net, si sa spuna tot ce pateste acasa, daca cei de la protectia copilului din localitate nu fac nimic.
Sau sa faca ea plangere direct la conducerea judeteana a institutiei, sa adreseze dirigintei, consilierului psihologic de la scoala dar, la cum se misca lucririle la noi... sunt mai mari sansele sa implineasca 18 ani decat sa se intample ceva...
Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa actioneze, sa insinte unde am scris mai sus.

Bafta!

Ionut.ion a scris:

Dupa cum ai vazut... nu o poti tine* la tine fara a veni politia la usa, asta cat este minora...

Sa sune ea la Telefonul copilului, il gasiti pe net, si sa spuna tot ce pateste acasa, daca cei de la protectia copilului din localitate nu fac nimic.
Sau sa faca ea plangere direct la conducerea judeteana a institutiei, sa adreseze dirigintei, consilierului psihologic de la scoala dar, la cum se misca lucririle la noi... sunt mai mari sansele sa implineasca 18 ani decat sa se intample ceva...
Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa actioneze, sa insinte unde am scris mai sus.

Bafta!

Probabil ar face plângere dar nu are voie sa mai iasă din casa decât însoțită de mama plus ca nu mai are aceea la telefon la școala toți profesori au încercat sa discute cu mama ei dar degeaba a sunat și ea de nenumărate ori și la telefonul copilului și la poliție și nu sa făcut nimica in privința asta mult nu ar mai fii mai sunt 8 luni pana ar împlini vârsta de 18 ani dar ea deja a început sa între intr-o oare care măsura in depresie și nu știu cum as putea face sa o iau legal la mine ca sa scape de tot calvarul de acasă precizez faptul ca amândoi dorim sa continuam studiile după terminarea liceului și plus ca părinți mei sunt de acord cu ea și o îndrăgesc extrem de mult și ne-ar ajuta
Ultima modificare: Marți, 30 Mai 2023
emanuel17.12, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara sunt o fata de 16 ani, părinții mei sunt despărțiți, ... Vasilescu nicoleta Vasilescu nicoleta Bună seara sunt o fata de 16 ani, părinții mei sunt despărțiți, iar eu stau la mama mea ea și a refăcut viata. Iar la varsta de 13 ani soțul ei s a ... (vezi toată discuția)
Pot pleca de acasa la 17 ani? Elena Delia Elena Delia Buna ziua, sunt din Bucuresti si am nevoie doar sa imi raspundeti la niste intrebari, pentru ca nu imi permit sa platesc un avocat... dar va rog sa cititi ... (vezi toată discuția)
Probleme cu parintii desi suntem majori Kent8d Kent8d Chiar daca poate parea o intrebare destul de tampita, va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi de care am foarte mare nevoie.Va multumesc anticipat! Eu si ... (vezi toată discuția)