avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 140 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... OUG 71/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

OUG 71/2009

Buna seara!
Am o nelamurire vis-a-vis de aplicarea celebrei OUG 71/2009 care prevede reesalonarea platii unor drepturi banesti castigate in instanta. Mai precis lucrez in invatamant si in luna noiembrie sindicatul din care fac parte a castigat in instanta acordarea primelor de vacanta aferente anilor 2005-2007. Sentinta este definitiva si irevocabila. Ordonanta prevede ca in 2010 se acorda o treime din suma cuvenita. Intrebarea mea este cand in acest an trebuie platita suma respectiva. De asemenea as dori inca o lamurire suplimentara si anume aceeasi prima era valabila si in 2008,dar procesul fiind deschis in acel an nu a fost cuprins in sentinta si anul 2008, pe baza sentintei se presupune ca se poate acorda retro si pe 2008 sau e nevoie de un proces nou.

Va multumesc anticipat!
Nu veti obtine mai mult decat a stabilit instanta prin sentinta pentru ca asta ati cerut. In cererea de chemare in judecata trebuia sa mentionati ca sa se ia in considerare ca plata acelor drepturi sa se faca de la data introducerii actiunii la instanta. Acea "faimoasa" ordonanta de urgenta a gost data din motive de criza economica, de aceea s-a prevazut reesalonarea platilor banesti reprezentand drepturi castigate in instanta.
Cand in 2010 se va aplica sentinta? In ordonanta 71 nu e specificat decat anul si procentul.
Ordonanta 71 este un act normativ de "criza", din acest motiv a si fost emisa cu reglementarile prevazute acolo! Din totalul sumei stabilite de instanta vi se va da o treime, urmand ca restul sa se achite conform actului normativ la care ati facut trimitere.
Ceea ce spuneti este perfect adevarat. Nelamurirea mea este vis-a-vis de data exacta din anul 2010 cand se va primi cota de 34% din suma. Va trebui achitata la 15 zile de la primirea sentintei sau pot sa o taraganeze tot anul ?
Din pacate s-a dat OUG 18/2010 care modifica OUG 71/2009 si anume cei care au avut drepturi salariale executorii in 2010, vor primi in 2011-34%, 2012-33%, 2013-33%

Alte discuții în legătură

Sesizare organisme internationale - oug 71/2009 & 18/2010 raduburcea raduburcea Guvernul a emis OUG 71/2009 care prevede reesalonarea platii unor drepturi banesti castigate in instanta, anul acesta a emis OUG 18/2010 care modifica OUG ... (vezi toată discuția)
Se mai poate solicita executare silita? arhontele arhontele In octombrie 2009 am obtinut sentinta definitiva pentru marirea salariilor cu 33 la suta...celebra lege cu 50 la suta pentru profesori...Pana in februarie ... (vezi toată discuția)
Sentinte neexecutate - drepturi salariale ralucav60 ralucav60 Avem o sentinta definitiva si executorie din 2008, pentru plata unor drepturi salariale. Nu a fost executata, pe motiv ca nu scrie in sentinta ca este si ... (vezi toată discuția)