Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Împuternicire președinte asociație_Poșta Română
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Împuternicire președinte asociație_Poșta Română

Bună ziua

Vă prezint cazul și am rugămintea să mă ajutați cu informații, in cazul în care ați întâlnit speța:

Presedintele recent-ales al asociatiei de proprietari se prezintă la poștă pentru a ridica niște scrisori recomandate care i s-au întors (proprietarii in cauza neputand fi gasiti). Angajatul postei a solicitat presedintelui asociatiei imputernicire.
Intrebarea ar fi ce imputernicire? Daca e presedintele asociatiei, poate cumva fi vorba de imputernicire din partea presedintelui anterior sau a celui care a transmis scrisorile recomandate, inainte de sedinta in care a fost ales noul presedinte?

Voi reveni cu clarificări dacă Poșta îmi va oferi mai multe detalii.

Mulțumesc!
Cum dovedește președintele respectiv funcția pe care o are în asociație?
Aș zice că poate cere un punct de vedere din partea primăriei, unde să solicite o confirmare că a respectat art. 105 din legea 196/2018 și unde să i se confirme noua conducere a asociației, nume și prenume, în urma ultimei actualizări. Sau să furnizeze poștei o copie a acordului de asociere și statului asociației, actualizate, de unde să reiasă și noua conducere (dacă e posibil să faci copii după acestea).

Nu imi e foarte clar din partea cui vrea Poșta împuternicire. Fiecare proprietar să dea cu semnătura pe o imputernicire, să ne reprezinte președintele? Președintele asociației reprezintă din start asociația, cnf. legii 196.

E și mai ciudată solicitarea poștei pentru că, acum vreo 3 săptamâni, același președinte a împuternicit un membru al comitetului executiv să ridice de la același oficiu poștal o scrisoare pe numele asociației. Atunci n-a fost nicio problemă.
ZDantes, utilizator
Dovedeste simplu cu stampila.
Daca angajata insista si considera ca nu e de ajuns ii arata o foaie in care scrie ca:

asociatia de proprietari x are presedinte pe y si conform legii 196/2018
ART. 57
Președintele asociației de proprietari are următoarele atribuții:
a) în baza mandatului acordat de adunarea generală reprezintă asociația de proprietari în
relațiile cu terții, inclusiv în acțiunile în instanță;
b) semnează documentele asociației de proprietari;

acesta este reprezentatul in relatiile cu tertii si semneaza cenzori sau comitet si stampilati si gata.

Legea 196/2018
[ link extern ]
Nu e ciudata dorinta ei deloc. Nu are de unde sa stie cine sunteti. Cu timpul va invata si clientii frecventi.
Depinde de frecventa.
Trebuie doar sa aratiti stampila de obicei si gata daca o duce mintea intelege ca posesorul stampilei scrie ce vrea stampileaza si semneaza.
w_v_w_v, utilizator

latka a scris:

Cum dovedește președintele respectiv funcția pe care o are în asociație?

Cu stampila sau cu acte .stampilate si semnate care pot fi:
-procesul verbal scris ultima alegere de catre adunarea generala care are in spate semnaturile celor care au fost prezenti (asta la ANAF de obicei si banci care doresc asa explicit)
-imputernicire scrisa dupa cum a zis w_v_w_w semnata de cenzori sau membri comitet
Intrebarea a fost doar pentru persoana care a deschis acest subiect, si e mai mult cu tenta retorica, cei de la oficiul postal vor, si au dreptate, ca persoana care se prezinta ca reprezentind asociatia sa-si dovedeasca acea calitate. Metode sunt, nu e o problema. Conteaza doar sub ce forma e multumita persoana de la ghiseul respectiv.
latka, utilizator