Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua. Exista vreun art. de lege care obliga ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua. Exista vreun art. de lege care obliga instanta in ...

Buna ziua. Exista vreun art. de lege care obliga instanta in procesul civil, sa faca demersuri pentru aflarea domiciliului martorului, domiciliu necunoscut de catre partea care cere aceasta proba cu martor. In afara de art 22 CPC(diligenta judecatorului,pt aflarea adevarului..). Cei de la SPCLEP, vor date din act identitate, CNP, date care nu sunt cunoscute de partea interesata sa aduca martorul.
Și atunci instanta cum.ar putea afla domiciliul martorului în lipsa unor elemente minimeCNP,un fost domiciliu etc.Nu puteți baza un.proces pe un singur martor vabtrebui sa găsiți alte mijloace de proba alt martor etc.Nu exista un text legal care sa oblige instanta, mai mult sarcina probei va revine dvs..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Este vorba de martorul unui angajator. Datele se pot afla de la ITM. ITM ul spune insa ca doar instanta poate cere date GDPR. Instanta a pus in vedere partii, sa se adreseze catre ITM, iar acest ITM spune ca doar instanta poate solicita. Evident ca mai sunt si alte probatorii, dar martorul este foarte important in cauza judecatii.Asa ca partea este pusa in situatia in care ITM blocheaza prin atitudinea sa, actul de justitie. Curat murdar , daca stiu ce se poate face.
Instanta d ejudecata detine autoritatea si competenta sa solicite la ITM date relevante
Desigur. Doar ca onorata instanta, a precizat ca nu are competente sa efectueze diligente pt aflarea adreselor martorilor. Unul zice, Te du acolo. M a duc acolo, iar apoi sunt trimis la cel care m a ..trimis. Problema rezolvata fara rezolvare
Si ITM-ul cum va identifica acea persoana daca nu are cunoscut CNP-ul? ...

@ ynocentta
Nu mai reia raspunsurile postate deja