Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cazier fiscal - procura
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cazier fiscal - procura

Procura data pentru depunerea si ridicarea unui cazier fiscal trebuie sa fie autentica sau imputernicire avocatiala?

Daca "da", care este temeiul legal?
Valeriu Chirita, Avocat
Care "da"?!:)
Temeiul este contractul de mandat: mandatul trebuie sa imbrace forma actului ce urmeaza sa se incheie.
Dupa umila mea parere, imputernicirea avocatiala, careia ar fi bine sa-i fie atasata si contractul de asistenta juridica, i-ar da putere avocatului sa depuna cererea, respectiv sa ridice cazierul, mai ales tinand cont de ultimele modificari din Statutul avocatilor.
Insa, nu stiu daca autoritatile sunt receptive la o asemenea procura si, astfel, daca o vor lua in considerare...:(
~ Conținut șters la cerere ~
- credeti ca mandatul ar putea fi sub semnatura privata ?
Imputernicirea avocatiala este suficienta - contractul de asistenta juridica priveste doar partile (respectiv client si avocat), nefiind necesar a fi prezentat.