Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de comodat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de comodat

buna ziua .locuiesc intr-o casa cu chirie si am facut cu proprietarul un contract de comodat pe 50 de ani.intrebarea este daca proprietarul casei poate sa schimbe sau sa anuleze acel act de comodat fara ca eu sa stiu cu toate ca respect toate clauzele din contract (plata utilitatilor,intretinerea imobilului etc)sau sa schimbe contractul fara ca eu sa stiu pe mai putini ani.va multumesc
:sorry:
In sistemul nostru de drept contractele iau nastere prin consimtamantul partilor. In afara cazului in care contractul nu este pe o perioada nelimitata, nu se admite denuntarea unilaterala a contractului.

Continutul contractului se poate face tot numai cu acordul partilor.