Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, se poate construi in mediul rural un garaj ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, se poate construi in mediul rural un garaj sau o hala ...

Buna ziua, se poate construi in mediul rural un garaj sau o hala de 100mp, structura metalica , fara a fi nevoie de autorizatie doar cu o notificare catre primarie?
Multumesc
Buna ziua!
Va trebuie autorizatie de construire.
Multumesc pentru raspuns!citisem ca se modifica regulementul de urbanism si ca se poate si de aici intrebarea..........
Legea nou promulgata permite edificare de constructii de locuit fara autorizatie de constructie in baza unor proiecte standard ,150 mp construiti
Daca dv intentionati edificare constructie noua cu destinatie alta decat de locuit este necesar sa realizati proiect tehnic,autorizatiede construire.
Pentru hala metalica conform disp L nr 50/1991 republicata
Construcțiile civile, industriale, inclusiv cele pentru susținerea instalațiilor și utilajelor tehnologice, agricole sau de orice altă natură se pot realiza numai cu respectarea autorizației de construire, emisă în condițiile legii și a reglementărilor privind proiectarea și executarea construcțiilor.