Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... acord schimbare domiciliu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

acord schimbare domiciliu minor

parinti divortati la tribunal, domiciliul la mama. minorul are 12 ani. parintii cad de acord dupa cativa ani cu schimbarea domiciliului la tata, in acelasi oras, parintii cad de acord in toate detaliile. se poate face asta la notar sau .. este o alta procedura, necesita implicarea/acceptul/informarea altor entitati?
multam anticipat!
Notarul are competenta de a incheia un acord parental doar la divort.

Solutia daca o vreti scrisa este un acord de mediere consfintit de instanta sau un proces finalizat cu o tranzactie amiabila intre parti, in care schimbati domiciliul copilului, stabiliti contributia la intretinerea lui si un eventual program de vizitare.
adica parintii divortati nu pot da o declaratie in fata notarului prin care sunt de acord cu schimbarea domiciliului minorului pt o perioada determinata ?
Notarul nu are aceasta competenta legala.

escu75 a scris:

adica parintii divortati nu pot da o declaratie in fata notarului prin care sunt de acord cu schimbarea domiciliului minorului pt o perioada determinata ?