Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț amiabil la notar vs. Divort amiabil în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț amiabil la notar vs. Divort amiabil în instanță

Bună ziua! Soția mea împreună cu care am un copil minor de 2 ani și 10 luni vrea sa divorțam din cauza neînțelegerilor apărute în ultimul timp în mariajul nostru. Am căzut de acord inițial sa divorțam de comun acord la un notar cu întocmirea de comun acord a unui plan parental(eventual prin mediere) pentru stabilirea programului de vizite, domiciliul minorului etc. După ce a discutat cu avocatul ei, a zis ca nu mai e de acord sa divorțam la notar deoarece i s-a zis ca în eventualitatea în care unul dintre noi în viitor ar încalcă acel plan parental stabilit de comun acord, este nevoie de plângere penala și drumuri prin instanta pentru ca restabili ordinea de fapt.

Întrebarea mea este exista vreo diferență între un act de divort încheiat la notar și o decizie judecătorească de încuviințare a divorțului de comun acord din punct de vedere al executării rapide în eventualitatea în care acel plan parental ar fi incalcat de una dintre părți?

Mulțumesc mult!
Nu există diferențe din punct de vedere al posibilității de a fi executate silit, astfel că în ambele variante se poate demara executarea silită.
Adrian ALBU, Avocat
Conventia notariala referitoare la minor este titlu executoriu. Cu ea va puteti adresa unui executor judecatoresc.
Nu e necesara nicio restabilire a ordinii de drept.
Este evident ca sotia dvs nu este de acord cu o înțelegere amiabila si cu planul parental propus de dvs pe calea notariala chiar daca are acelasi efect juridic ca si o hotărâre judecătorească.
Nu are sens sa faceti cheltuieli suplimentare cu medierea din moment ce dansa refuza acest lucru.
Mergeți pe calea instantei de judecata. Un acord de tranzacție care exprima vointa/ acordul ambelor parti poate fi încheiat prin avocati si pe parcursul procesului.
Contactati un avocat si discutati pe larg situatia.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Mulțumesc pentru răspunsuri!

Nu s-a pus încă problema ca nu ar fi de acord sau nu cu plan parental stabilit de comun acord.

Este de acord sa stabilim un plan parental în care sa detaliem aspectele legate de vizite, de pensie alimentara pe care eu o voi plăti, de domiciliul copilului care va fi la ea. Nu am apucat încă sa ii propun soluția de mediere pentru a fi siguri ca vom întocmi un plan corect, detaliat, robust pe termen lung și care sa servească interesului copilului nu doar în prezent cu pe toată durata pana va ajunge la majorat.

Temerea ei este momentan legata de decizia de a divorța la notar și nu în fata unui judecător din prisma posibilității viitoare ca unul din noi sa încalce acel plan și sa fie dificil de readus copilul spre exemplu înapoi la ea dacă divorțul cu acordul părților s-a pronunțat la notar și nu de către o instanță de judecată.

Menționez ca noi, deși vom divorța de comun acord, dorim ce e mai bine pentru copilul nostru, locuim în același oraș (15 minute distanta cu mașina) și suntem de acord în principiu sa ne implicam la fel de mult din toate punctele de vedere în creșterea și dezvoltarea sănătoasă a copilui.

O alta temere a soției este ca, copilul fiind mic, aproape 3 ani, dacă ar accepta un program de vizita mai larg în favoarea mea (mai mult decât 2 weekenduri pe lună și o parte din vacanțe) copilului i-ar fi greu sa se adapteze și la domiciliul meu (dacă eu l-aș lua și o săptămână lucrătoare pe lună la domiciliul meu cu dus-luat de la gradinita) mai ales în ceea ce privește somnul de noapte, și de aceea ezita momentan sa trecem o astfel de perioada într-un eventual plan parental.

Mulțumesc!

Vă sfătuiesc să nu detaliați prea mult programul de vizitare, așa cum părinții fac destul de des cu ocazia divorțului la notar, deoarece va fi mai greu să modificați în viitor programul.

lilianmarius a scris:

Mulțumesc pentru răspunsuri!

Nu s-a pus încă problema ca nu ar fi de acord sau nu cu plan parental stabilit de comun acord.

Este de acord sa stabilim un plan parental în care sa detaliem aspectele legate de vizite, de pensie alimentara pe care eu o voi plăti, de domiciliul copilului care va fi la ea. Nu am apucat încă sa ii propun soluția de mediere pentru a fi siguri ca vom întocmi un plan corect, detaliat, robust pe termen lung și care sa servească interesului copilului nu doar în prezent cu pe toată durata pana va ajunge la majorat.

Temerea ei este momentan legata de decizia de a divorța la notar și nu în fata unui judecător din prisma posibilității viitoare ca unul din noi sa încalce acel plan și sa fie dificil de readus copilul spre exemplu înapoi la ea dacă divorțul cu acordul părților s-a pronunțat la notar și nu de către o instanță de judecată.

Menționez ca noi, deși vom divorța de comun acord, dorim ce e mai bine pentru copilul nostru, locuim în același oraș (15 minute distanta cu mașina) și suntem de acord în principiu sa ne implicam la fel de mult din toate punctele de vedere în creșterea și dezvoltarea sănătoasă a copilui.

O alta temere a soției este ca, copilul fiind mic, aproape 3 ani, dacă ar accepta un program de vizita mai larg în favoarea mea (mai mult decât 2 weekenduri pe lună și o parte din vacanțe) copilului i-ar fi greu sa se adapteze și la domiciliul meu (dacă eu l-aș lua și o săptămână lucrătoare pe lună la domiciliul meu cu dus-luat de la gradinita) mai ales în ceea ce privește somnul de noapte, și de aceea ezita momentan sa trecem o astfel de perioada într-un eventual plan parental.

Mulțumesc!