avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Un amic a săvârșit o infractiune în anul 2019, în ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Un amic a săvârșit o infractiune în anul 2019, în urma căreia ...

Un amic a săvârșit o infractiune în anul 2019, în urma căreia a primit cu suspendare 2.5 ani. Nu si-a plătit cheltuielile de judecată și de curând a făcut iar o faptă (furt). Dacă perioada de probațiune a trecut pana la săvârșirea acestei fapte, risca executarea faptelor acum. Îl mai ajuta în instanță dacă plătește acum cheltuielile de judecată, ajunse la executare silita?
Cel mai recent răspuns: Mirrella P. , utilizator 02:10, 14 Iunie 2023
În principiu, nu are legătură neapărat cu cheltuielile, ci cu starea de recidiva, pentru ca a primit o hotărâre de condamnare, fie ea și cu suspendare și pana la intervenirea reabilitării, a săvârșit o noua fapta. Deci se executa și pedeapsa inițială în cazul în care va fi găsit vinovat pentru cea de-a doua fapta, furtul.
În principiu, nu are legătură neapărat cu cheltuielile, ci cu starea de recidiva, pentru ca a primit o hotărâre de condamnare, fie ea și cu suspendare și pana la intervenirea reabilitării, a săvârșit o noua fapta. Deci se executa și pedeapsa inițială în cazul în care va fi găsit vinovat pentru cea de-a doua fapta, furtul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recidiva Sergiu88 Sergiu88 Am recidivat la aproape un an de la terminarea probațiunii! Menționez că am fost oprit de organ abilitat, pt conducerea unui autovehicul fără permis de ... (vezi toată discuția)
Interpretare dispozitiv - cu executare? s3s3 s3s3 9.Condamna pe inc , fiul lui Mihai si Dorina, nasc la 18.03.1988 in Zalau, cetatean roman,studii 9 clase, necasatorit, muncitor, dom in ... la pedeapsa ... (vezi toată discuția)
Conducere sub influenta substantelor gigman11 gigman11 Buna ziua,o nelamurire as avea si sper sa ma puteti lamuri.Am fost depistat conducand sub influenta cannabisului.Nelamurirea mea este, am avut o condamnare cu ... (vezi toată discuția)