Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Un amic a săvârșit o infractiune în anul 2019, în ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Un amic a săvârșit o infractiune în anul 2019, în urma căreia ...

Un amic a săvârșit o infractiune în anul 2019, în urma căreia a primit cu suspendare 2.5 ani. Nu si-a plătit cheltuielile de judecată și de curând a făcut iar o faptă (furt). Dacă perioada de probațiune a trecut pana la săvârșirea acestei fapte, risca executarea faptelor acum. Îl mai ajuta în instanță dacă plătește acum cheltuielile de judecată, ajunse la executare silita?
În principiu, nu are legătură neapărat cu cheltuielile, ci cu starea de recidiva, pentru ca a primit o hotărâre de condamnare, fie ea și cu suspendare și pana la intervenirea reabilitării, a săvârșit o noua fapta. Deci se executa și pedeapsa inițială în cazul în care va fi găsit vinovat pentru cea de-a doua fapta, furtul.