Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acces din drumul comunal la proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acces din drumul comunal la proprietate

Buna ziua.
Am cumparat un teren intravilan, la care accesul se face direct din drumul comunal. De curand, Primaria localitatii a adancit santurile ce marginesc drumul pentru a fluidiza scurgerea apelor pluviale. In urma acestor lucrari, accesul la terenul proprietate personala a devenit aproape imposibil, avand in vedere ca acest teren este suprainaltat fata de nivelul drumului si trebuie sa sari santul ca sa ajungi la prorietate. As vrea sa stiu daca exista prevederi legale care obliga Autoritatile locale sa asigure accesul la proprietate (se impune construirea unui podet peste sant).
Multumesc.
Buna ziua,
Podetul il construiti dumneavoastra.
Atentie, solicitati aprobarea primariei.
Multumesc
Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Podetul il construiti dumneavoastra.
Atentie, solicitati aprobarea primariei.

Ați putea pune și baza legală a răspunsului dvs., vă rog?
Mulțumesc.