Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cod procedura penală- caracter nepublic al fazei de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cod procedura penală- caracter nepublic al fazei de urmarire ...

Cod procedura penală- caracter nepublic al fazei de urmarire penală

Apreciați ca solicitarea unor informații de interes public care se referă la existența sau inexistenta unei anchete cu privire la o anumită fapta este in contradicție cu caracterul nepublic al urmăririi penale?
Concret: parchetul x întrebat despre existența anchetării unei anume fapte prezentată in social media a răspuns ca nu poate sa nege sau sa afirme existența unei anchete deoarece in cazul in care ar exista ar aduce atingere caracterului nepublic specific fazei de urmarire penală

Nu s au solicitat alte detalii, acte, faza, persoane implicate, detalii concrete, nimic doar sa zică dacă exista un dosar sau nu
Catalin2o14, utilizator
Codul de Procedura Penala da dreptul la informații despre stadiul si existenta dosarului în faza de urmărire penala doar părților din acel proces. Nu este de interes public informația dacă exista sau nu un dosar, nici dacă o persoana anume este cercetata sau nu. Concret, dvs ce interes aveți în cauza respectiva? Altul decât cel... public, evident?