Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... drepturile unui avocat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

drepturile unui avocat

buna as dori sa stiu daca avocatul are acces la toate informatiile din dosarul de urmarire penala in faza de ancheta . daca in urma anchetei inculpatul este cercetat si de alte infractiune cu alta incadrare juridica avocatul stie ?il poate apara tot el sau este necesar angajarea unui alt avocat.multumesc
Nu aveti acces la dosar in timpul urmaririi penale. Organele au obligatia sa va aduca la cunostinta incadrarea juridica si cam atat.
In rest, exista obligatia de a va prezenta tot materialul de urmarire penala in momentul punerii in miscare a actiunii penale, deci la sfarsitul urmaririi.
Daca sunt mai multe fapte va poate apara acelasi avocat.
Urmarirea penala are caracter preponderent nepublic.
Organele de urmarire penala sunt obligate sa va aduca la cunostinta
orice schimbare a incadrarii juridice a faptei.
Avocatul va poate apara pe tot parcursul urmaririi penale,
nefiind necesara schimbarea acestuia.
Veti lua cunostinta de toate probele sia ctele din dosarul penal
cu ocazia prezentarii materialului de urmarire penala.
cititi studiul publicat de catre mine, aici:

[ link extern ]