avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... drepturile unui avocat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

drepturile unui avocat

buna as dori sa stiu daca avocatul are acces la toate informatiile din dosarul de urmarire penala in faza de ancheta . daca in urma anchetei inculpatul este cercetat si de alte infractiune cu alta incadrare juridica avocatul stie ?il poate apara tot el sau este necesar angajarea unui alt avocat.multumesc
Cel mai recent răspuns: FLORIN RADU , Avocat 13:17, 20 Martie 2011
Nu aveti acces la dosar in timpul urmaririi penale. Organele au obligatia sa va aduca la cunostinta incadrarea juridica si cam atat.
In rest, exista obligatia de a va prezenta tot materialul de urmarire penala in momentul punerii in miscare a actiunii penale, deci la sfarsitul urmaririi.
Daca sunt mai multe fapte va poate apara acelasi avocat.
Urmarirea penala are caracter preponderent nepublic.
Organele de urmarire penala sunt obligate sa va aduca la cunostinta
orice schimbare a incadrarii juridice a faptei.
Avocatul va poate apara pe tot parcursul urmaririi penale,
nefiind necesara schimbarea acestuia.
Veti lua cunostinta de toate probele sia ctele din dosarul penal
cu ocazia prezentarii materialului de urmarire penala.
cititi studiul publicat de catre mine, aici:

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea incadrarii juridice law_and_order law_and_order Buna seara! am si eu o intrebare legata de schimbarea incadrarii juridice in faza de urmarire penala : daca s-a pus in miscare actiunea penala pentru fapta ... (vezi toată discuția)
Citatie,parchet picika picika buna am fost chemat la parchet de catre procuror la prezentare material,a zis ca trimite in judecata,am semnat ce a trebuit sa semnez...... iarasi sunt ... (vezi toată discuția)
Martor intr-un dosar de frauda/inselaciune raulv raulv Buna ziua, Am calitatea de \"martor\" intr-un dosar de inselaciune de circa 5000 lei. Pe scurt, politistul judiciar mi-a spus ca exista ca invinuit o ... (vezi toată discuția)