Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Detin un PFA si un SRL
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Detin un PFA si un SRL

Detin un PFA propriu, cu cod CAEN pentru activitate comerciala, cat si un SRL, ambele neplatitoare de TVA. Pot cumpara pe numele meu sau pe SRL-ul meu de la PFA-ul meu (produse achizitionate pe PFA-ul meu, apoi vandute mie insumi sau SRL-ului meu)?
george-neagu, moderator
Da se poate dar va trebui sa aveti grija la pretul cu care vindeti .
Intrucat cele doua entitati ( PFA si SRL) sunt afiliate va trebui sa respectati pretul de piata.

" (4) Tranzacțiile între persoane afiliate se realizează conform principiului valorii de piață. În cadrul unei tranzacții, al unui grup de tranzacții între persoane afiliate, organele fiscale pot ajusta, în cazul în care principiul valorii de piață nu este respectat, sau pot estima, în cazul în care contribuabilul nu pune la dispoziția organului fiscal competent datele necesare pentru a stabili dacă prețurile de transfer practicate în situația analizată respectă principiul valorii de piață, suma venitului sau a cheltuielii aferente rezultatului fiscal oricăreia dintre părțile afiliate pe baza nivelului tendinței centrale a pieței. "
Multumesc