avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare auto de pe firma suspendata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare auto de pe firma suspendata

Buna ziua!
Va rog daca mă puteți ajuta cu un răspuns.
Am o firma care este pusă pe pauza, și am o mașină pe firma, cum pot trece mașină de pe firma pe persoana fizica.
Am incercat sa fac transferul în timpul funcționării firmei dar plata de TVA era prea mare.
Ce pot face? Va mulțumesc anticipat!
Ultima modificare: Marți, 23 Ianuarie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 12:29, 24 Ianuarie 2024
Daca firma e platitoare de TVA va trebui facturata catre persoana fizica cu TVA.


Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Daca firma e platitoare de TVA va trebui facturata catre persoana fizica cu TVA.


Ok, in acest caz TVA revine pe persoana fizica?
Valoarea mașinii poate sa fie cat vreau eu. Mi-o vând mie mașină.
Sau se poate înstrăina și în alt fel ?
Mulțumesc!
Atentie si la pretul de vanzare pt ca sunteti persoane afiliate ( firma cu dvs ) si va trebui vanzarea la pretul de piata .

art 11 Cod fiscal :

" (4) Tranzacțiile între persoane afiliate se realizează conform principiului valorii de piață. În cadrul unei tranzacții, al unui grup de tranzacții între persoane afiliate, organele fiscale pot ajusta, în cazul în care principiul valorii de piață nu este respectat, sau pot estima, în cazul în care contribuabilul nu pune la dispoziția organului fiscal competent datele necesare pentru a stabili dacă prețurile de transfer practicate în situația analizată respectă principiul valorii de piață, suma venitului sau a cheltuielii aferente rezultatului fiscal oricăreia dintre părțile afiliate pe baza nivelului tendinței centrale a pieței. "

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Detin un pfa si un srl voicud voicud Detin un PFA propriu, cu cod CAEN pentru activitate comerciala, cat si un SRL, ambele neplatitoare de TVA. Pot cumpara pe numele meu sau pe SRL-ul meu de la ... (vezi toată discuția)
Mașina de pe mine persoana fizică pe pfa-ul meu. gpapfa gpapfa Buna seara , am o mica nelămurire și as dori va rog puțin ajutor . Problema stă in felul următor : am cumpărat o mașina de la persoana fizică am făcut ... (vezi toată discuția)
Firme cu aceiasi actionari PaulHaiducu PaulHaiducu Doua srl-uri cu aceiasi actionari, pot desfasura activitati de vanzare cumparare, sau alte contracte de prestari servicii (vezi toată discuția)