Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare auto de pe firma suspendata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare auto de pe firma suspendata

Buna ziua!
Va rog daca mă puteți ajuta cu un răspuns.
Am o firma care este pusă pe pauza, și am o mașină pe firma, cum pot trece mașină de pe firma pe persoana fizica.
Am incercat sa fac transferul în timpul funcționării firmei dar plata de TVA era prea mare.
Ce pot face? Va mulțumesc anticipat!
george-neagu, moderator
Daca firma e platitoare de TVA va trebui facturata catre persoana fizica cu TVA.

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Daca firma e platitoare de TVA va trebui facturata catre persoana fizica cu TVA.

Ok, in acest caz TVA revine pe persoana fizica?
Valoarea mașinii poate sa fie cat vreau eu. Mi-o vând mie mașină.
Sau se poate înstrăina și în alt fel ?
Mulțumesc!
Atentie si la pretul de vanzare pt ca sunteti persoane afiliate ( firma cu dvs ) si va trebui vanzarea la pretul de piata .

art 11 Cod fiscal :

" (4) Tranzacțiile între persoane afiliate se realizează conform principiului valorii de piață. În cadrul unei tranzacții, al unui grup de tranzacții între persoane afiliate, organele fiscale pot ajusta, în cazul în care principiul valorii de piață nu este respectat, sau pot estima, în cazul în care contribuabilul nu pune la dispoziția organului fiscal competent datele necesare pentru a stabili dacă prețurile de transfer practicate în situația analizată respectă principiul valorii de piață, suma venitului sau a cheltuielii aferente rezultatului fiscal oricăreia dintre părțile afiliate pe baza nivelului tendinței centrale a pieței. "