avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Mama (care are varsta de 86 de ani) vrea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Mama (care are varsta de 86 de ani) vrea sa ne doneze ...

Buna seara. Mama (care are varsta de 86 de ani) vrea sa ne doneze mie si surorii mele casa ( bineinteles in cote egale) Este vreun impediment varsta mamei? Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 22:16, 9 Iunie 2023
Bună ziua,

Dacă are discernământul neafectat, poate să încheie contractul de donație indiferent de vârstă.

Trebuie să aveți însă în vedere și faptul că donația poate fi supusă reducțiunii/raportului.
Nu e niciun imprediment.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie irina-escu irina-escu Buna ziua Care ar fi cea mai potrivita modalitate prin care mama imi poate da un apartament? Datele sunt urmatoarele: ambii parinti traiesc si suntem 2 ... (vezi toată discuția)
Donatie amliw amliw Am primit 1000mp teren intravilan ca donatie cu acte notariale de la tatal meu in anul 2009, as vrea sa incep constructia unei case pe acel teren, intrebarea ... (vezi toată discuția)
Subiectul etern:mostenirea de familie... iannnis iannnis buna ziua! Va rog un sfat in legatura cu o mostenire.Mama sotiei,singura la parinti,a mostenit de la parinti ei prin moartea lor care s-a petrecut demult o ... (vezi toată discuția)