Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Mama (care are varsta de 86 de ani) vrea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Mama (care are varsta de 86 de ani) vrea sa ne doneze ...

Buna seara. Mama (care are varsta de 86 de ani) vrea sa ne doneze mie si surorii mele casa ( bineinteles in cote egale) Este vreun impediment varsta mamei? Multumesc
Bună ziua,

Dacă are discernământul neafectat, poate să încheie contractul de donație indiferent de vârstă.

Trebuie să aveți însă în vedere și faptul că donația poate fi supusă reducțiunii/raportului.
Nu e niciun imprediment.