Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bună ziua! Tatal meu a avut facut o descoperire de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bună ziua! Tatal meu a avut facut o descoperire de card acum ...

Bună ziua! Tatal meu a avut facut o descoperire de card acum vre o 10 ani, si acum i a venit sa plateasca 7600 lei, el a fost de acord a discutat cu firma de recuperari si le a trimis un cupon de pensie pentru ai pune oprire o treime din pensie, dupa o luna de zile firma de recuperari a pus sechestru pe automobilul aflat pe numele tatalui meu. Iar luna aceasta i a fost orpit din pensie acea o treime convenita pentru a achita acea datori. Intrebarea mea este, as putea face cumva sa schot automobilul de sub sechestru?
Va multumesc, cu stima si respect!
Buna ziua, in primul rand, sunt sanse foarte mari ca acea datorie sa fie prescrisa, adica tatal dvs. sa nu mai datoreze nimic. A procedat gresit discutand cu firma de recuperari. In functie de stadiul procesual al executarii silite, este posibil sa mai aiba la indemana o contestatie la executare prin care sa se constate prescriptia. COntestatia se face in termen de 15 zile de la actul de executare contestat. Doar asa poate scapa de sechestru.
Exactuarea silita i a venit acum 3 luni, este tarziu acum sa o conteste? Iar sechestru pe masina i a venit acum 1 luna
Mihocicristian, utilizator
Trebuie vazute toate actele de executare. Cand i-a fost comunicat cel mai recent act de executare si in ce a constat?

Madalina Pascu a scris:

Trebuie vazute toate actele de executare. Cand i-a fost comunicat cel mai recent act de executare si in ce a constat?

Pe 19.05.2023 am primit un proces verbal in care imi pune sub sechestru autovehiculu