Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Doresc sa achizitionez un teren intravilan ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Doresc sa achizitionez un teren intravilan pentru ...

Buna ziua. Doresc sa achizitionez un teren intravilan pentru construirea unei case. Ce anume ar trebui sa verific inainte de a cumpara terenul, pentru a nu avea surprize neplacute.
Mentionez ca am primit de la proprietari un extras CF la zi unde este specificat faptul ca nu exista ipoteca pe teren.
Am primit si un certificat de urbanism din luna mai, valabil 1 an de zile, in care se specifica faptul ca se poate construi in regim P+1 si alte detalii, am fost cu certificatul la primarie si este in regula.
E prima data cand achizitionez un teren si nu stiu daca ar mai fi ceva de verificat?
Multumesc frumos!
pe extrasul CF sa scrie: "fara sarcini". suprafata terenului sa fie aceeasi cu cea din CF, de asemenea forma si dimensiunile.
Multumesc pentru raspuns, in CF apare fara sarcini, suprafata in CF si forma sau pozitionarea terenului, corespund cu ce am vazut noi la locul respectiv, alta metoda de comparare care ar fi?