avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara. Poate cineva să-mi spună unde trebuie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara. Poate cineva să-mi spună unde trebuie să merg ...

Bună seara. Poate cineva să-mi spună unde trebuie să merg că fostul patron nu vrea să-mi de-a fluturașul de salar? Mie mi se pare că mi-a dat prea puțin bani pentru 9 zile lucrătoare plus bani pe zilele de concediu de odihnă . De acea vreau fluturașul. La salariul de minim pe economie cam câți bani trebuie să îmi de-a pe 9 zile lucrătoare.?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:27, 12 Iunie 2023
Legislaţia muncii din România nu contine o regle­men­tare prin care angajatorii sunt obli­gaţi să ofere fluturaş de sala­riu angajaţilor, iar emiterea acestui document ţine doar de politica internă a companiilor.

Această procedură trebuie specificată în contractul colectiv de muncă aplicabil sau în Regulamentul Intern al angajatorului.

In ce luna ati avut CO?
Ultima modificare: Luni, 12 Iunie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am lucrat din data de 04/02/2023 până la data de 14/03/2023. Dar la salariul minim pe economie la 9 zile lucrătoare cît trebuie să fie salariul? Că nu am demisionat eu, ci patroana mi-a desfăcut contractul de muncă la zi.
Ultima modificare: Luni, 12 Iunie 2023
elena elisabeta 13, utilizator
cate zile de CO aveti mentionate in c.i.m.?.

salalariul pentru cele 9 zile lratoare ; 3000 : 23 x 9 = 1.174 lei brut
In cim este 20 zile lucrătoare.
pentru perioada lucrata aveti dreptul la 2 zile de CO.. ceea ce inseamna 3000 :23 x 2 = 261 lei brut


daca calculul meu este bun, atunci suma bruta de plata ar fi 1174 + 261 = 1435 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul concediu de odihna angelica82 angelica82 Buna seara, Sunt angajata la aceasta firma , din 04-07-2013. In luna decembrie incepand cu data de 23 pana in data de 31, am fost instiintata ca trebuie ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , vin si eu cu o intrebare la dumneavoastra! sant angajat ... fogorosionel fogorosionel Buna ziua , vin si eu cu o intrebare la dumneavoastra! Sant angajat ca referent( casier ) la Primarie cu contract individual de munca din anul 2004. Am o ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna Mirelaqqq Mirelaqqq Buna ziua, M-am angajat la o firma in data de 06.02.2015 si pe data de 06.03.2016 termin activitatea, se inceteaza contractul de munca. In decursul acestei ... (vezi toată discuția)