Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Acte necesare pentru a circula in UE cu o masina ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Acte necesare pentru a circula in UE cu o masina inscrisa pe numele altei persoane in RO

Buna!
In ce conditii si ce acte sunt necesare pentru a trimite cu platforma o masina inmatriculata in RO, sa ajunga in Germania si sa poata circula acolo.
Precizare: Masina este inmatriculata in RO pe numele altei persoane.
Am nevoie de ceva procura?
Va multumesc .

Lavricd a scris:
ce acte sunt necesare pentru a trimite cu platforma o masina inmatriculata in RO, sa ajunga in Germania si sa poata circula acolo.
Precizare: Masina este inmatriculata in RO pe numele altei persoane.
Am nevoie de ceva procura?

Nu va trebuie nici o platforma si nici procura, masina poate circula pe rotile ei, daca are toate actele in regula: ITP in vigoare, asigurare RCA si soferul sa aiba permisul si actul de identitate valabile.
latka, utilizator
Va multumesc pentru raspuns.Am omis sa precizez ca masina trebuie sa ajunga pe platforma,deoarece soferul care o va conduce locuieste deja in Germania.In acest caz ar mai fi necesara o procura?
Proprietarul bunului mobil sa incheie procura autentificata in favoarea conducatorului auto pentru transportat vehicul
Multumesc frumos pentru raspuns!