avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1662 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Acte necesare pentru a circula in UE cu o masina ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Acte necesare pentru a circula in UE cu o masina inscrisa pe numele altei persoane in RO

Buna!
In ce conditii si ce acte sunt necesare pentru a trimite cu platforma o masina inmatriculata in RO, sa ajunga in Germania si sa poata circula acolo.
Precizare: Masina este inmatriculata in RO pe numele altei persoane.
Am nevoie de ceva procura?
Va multumesc .
Cel mai recent răspuns: Lavricd , utilizator 16:27, 13 Iunie 2023


Lavricd a scris:
ce acte sunt necesare pentru a trimite cu platforma o masina inmatriculata in RO, sa ajunga in Germania si sa poata circula acolo.
Precizare: Masina este inmatriculata in RO pe numele altei persoane.
Am nevoie de ceva procura?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu va trebuie nici o platforma si nici procura, masina poate circula pe rotile ei, daca are toate actele in regula: ITP in vigoare, asigurare RCA si soferul sa aiba permisul si actul de identitate valabile.
Ultima modificare: Luni, 12 Iunie 2023
latka, utilizator
Va multumesc pentru raspuns.Am omis sa precizez ca masina trebuie sa ajunga pe platforma,deoarece soferul care o va conduce locuieste deja in Germania.In acest caz ar mai fi necesara o procura?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Proprietarul bunului mobil sa incheie procura autentificata in favoarea conducatorului auto pentru transportat vehicul
Multumesc frumos pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inspectie tehnica Vasile25uk Vasile25uk Salutare. Am o masina de spania si nu mai am inspectie tehnica la ia si momentan sunt in anglia cu ea. Asi dori sa vin in tara dupa care sa o inscriu pe ro. ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto alpyne alpyne m-am gandit sa pun aceasta intrebare gandindu-ma ca e mai sigur sa fiu 100%sigur decat sa fac o greseala.subiectul.vreau sa cumpar un auto inmatriculat in ... (vezi toată discuția)
Radierea autoturismului catalinmail072007 catalinmail072007 Daca nu circul cu autoturismul, acesta va fi radiat din circulatie, dupa o anumita perioada, in lipsa RCA-ului sau a ITP-ului ? Mentionez ca ambele imi expira ... (vezi toată discuția)