Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cumpărat un apartament pe baza unei promisiuni de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cumpărat un apartament pe baza unei promisiuni de v-c, cu ...

Am cumpărat un apartament pe baza unei promisiuni de v-c, cu plata integrala . Blocul nu are recepție, dar apartamentula are nr de cadastru. Acum dezvoltatorul cere bani în plus pt a încheia contractul de v-c, blocul este tot neterminat. Cat este de legal ?
Nu este legal dacă a fost achitat integral prețul stipulat în contract.Puteti contacta un av pt a face demersurile legale,notificare,obținerea unei hotărâri judecătorești etc.
Buna ziua, apartamentul nu are cum sa aibă număr cadastral dacă receptia mu este realizată. Conform legislației in vigoare, pașii sunt următorii: se realizează receptia (partiala sau finala), se obține certificatul de edificare și se realizează apartamwntarea (adică apartamentul are număr cadastral). Conform legislației receptia nu poate fi realizată dacă lucrările nu sunt finalizate 100% și dacă imobilul nu este branșat la utilitati. Citiți promisiunea și vedeți ce scrie in ea, ce termene aveți. Sa nu va expire și sa treaca mai mult de 6 luni.