Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cumul cu pensia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cumul cu pensia

am o persoana care a primit decizia de pensionare si am vrea sa ramana in continuare pe acelasi post. Are pensie mica. Ii desfac contractul de munca in baza deciziei si ii fac un alt contract pe perioada determinata?
Da, este corect sa procedati asa.
Noul contract are statutul schimbat,cumuleaza pensia cu salariu,iar pentru venitul realizat nu se plateste somaj(nici angajat nici angajator).
Precizati ce fel de pensie are: pentru limita de varsta sau anticipat (partiala).