Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... refuz al presedintelui de a primi sesizari / petitii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

refuz al presedintelui de a primi sesizari / petitii De doua ...

refuz al presedintelui de a primi sesizari / petitii
De doua luni de zile incerc sa depun la asociatia de proprietari o petitie si sunt refuzat de presedinte pe motiv ca pleaca in concediu si nu se poate incadra in cele 10 zile pentru raspuns , ca nu poate acum ca nu are registul si nu poate sa mi dea un numar de inregistrare, ca este ocupat acum si sa revin a doua zi cu un telefon la care nu raspunde , mai mult am depus cererea prin Posta Romana cu confirmare de primire si nu a dorit sa o primeasca , a refuzat si am primit retur
Am sesizat serviciul acela din primarie si ce raspuns primesc :
- sa prezint dovezi din care sa reiasa ca am respectat procedura prevazuta la art. 28 alin. 4 din legea nr. 196/2018 ., va dati seama unde am ajuns ? eu ma chinui sa depun o cerere si nu am cui , si ei imi solicita sa respect legea .
Efectiv nu stiu si unde sa ma mai adresez pentru rezolvarea situatiei , drept pentru care apelez la d-voastra ce sa fac , unde sa mai merg / adresez
O alta situatie pe care doresc sa o prezint este cea referitor la statutul asociatiei de proprietari care actiune a fost respinsa de tribunal pentru a doua oara in decurs de 3 ani , nu cunosc motivul pentru ca am dorit in respectiva petitie un punct de vedere cu privire la aceasta situatie , pentru ca dupa parerea mea , asociatia din punct de vedere juridic , nu poate functiona .
Nu poate fi vorba de statutul vechi care dateaza din anul 2000 pe legea ne 230 ca se poate functiona / desfasura activitatea , trebuie actualizat cu noua lege 196/2018
Poate gasesc un raspuns la aceste situatii
Va multumesc
Buna ziua,
Trimiteti-o recomandata cu confirmare de primire!
Am mentionat acest lucru , au refuzat primirea , de unde stiu ? din spusele presedintelui cand am incercat acum 2 zile sa i inmanez petitia si am fost refuzat din nou , ba mai mult m a si amenintat sa nu mai vin la usa lui pentru ca nu il gasesc si la telefon , nu raspunde

Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Trimiteti-o recomandata cu confirmare de primire!

Initiatorul topicului a precizat concret
mai mult am depus cererea prin Posta Romana cu confirmare de primire si nu a dorit sa o primeasca , a refuzat si am primit retur

Oficiantul postal in cazul scrisorilor recomandate cu confoirmare de primire are obligatia legala sa consemneze pe plic motivul returului=lipsa destinatar de la domiciliu sau refuz destinatar preluare corespondenta
@eugarizian
Notificati oficial presedintele de asociatie cu obligatia respectarii disp l nr 196/2018 -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltueielilor aferente solutionarii in instanta
ynocentta
pe mandat este incercuit expirat termen pastrare
Apoi va rog sa mi precizati in ce consta notificarea , adica unde si cui sa o inmanez sau cum , Mentionez faptul ca acum 2 zile l am contactat telefonic , nu a raspuns , apoi am mers la usa lui i am prezentat cererea si a spus ca nu o poate primi caci nu are pix sa semneze si m a amenintat ca daca mai vin la usa lui .... nu pot sa descriu
Inteleg de la dumneavoastra ca serviciul din primarie nu se implica in acest caz ca vezi doamne trebuie musai sa i prezinte ce prevede art .28 alin 4 din legea nr 196/2018 , am inteles bine ? bine merg in instanta , ce argumente trebuie sa prezint , doar acel plic ?
Daca este asa , consider ca acest serviciu ar trebui sa dispara . cum sa nu te implici , pai atunci se poate ca toti cei implicati in asociatiile de proprietari sa nu primeasca cereri si nu are nimni ce sa le faca ! nu , nu cred asa ceva , sper sa dati alte idei
Multumesc si astept alte precizari
Acum ma scuzati ca va spun dar avand in vedere istoricul dv cu asociatia de proprietari care reise de aici de pe forum nici eu nu as fi primit scrisoarea in locul lui.
Pai cand v-a trimis raspunsul prin posta si v-a bagat costul la intretinere ati comnentat.
Ati reclamat peste tot unde voiati la primarie ,la el etc. Cand s-a facut o lucrare ati cerut hotarare judecatoreasca sa se faca lucrarea.
Nici nu mai are rost sa ma uit mai departe ca e clar pentru toata lumea.