Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce sa trec in adeverinta astfel incat si eu , ca ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce sa trec in adeverinta astfel incat si eu , ca administrator, sa fiu acoperita

Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati cu o problema.
Am un apartament cu 2 proprietari. Surori. Una cere o adeverinta pentru notariat ca sa poata face imprumut si sa o despagubeasca pe cealata.
A platita intretinerea afisata si nu vrea sa plateasca ''la zi''. Intretinerea este cu 2 luni in urma, adica afisata este aprilie.Ea spune ca trebuie doar intretinerea afisata. Normal trebuie si mai si iunie.
legea , in art 33,spune ca trebuie la zi calculat. Pot sa ii calculez dar ea nu vrea sa plateasc.
Ce sa trec in adeverinta astfel incat si eu , ca administrator, sa fiu acoperita?Sau sa nu ii dau pana nu achita lunile mai si iunie?

Proprietara respectiva are dreptate, art. 33 din lege se refera numai la instrainarea proprietatii, doar atunci se face calculul la zi, nu e asa ceva in cazul de fata. Toti proprietarii platesc lunar doar ceea ce este afisat, pina la termenul scadent de 30 de zile. Dvs. treceti in adeverinta realitatea: "proprietarul respectiv a achitat toate datoriile curente, in conformitate cu art.77 alin. 2 din legea 196/2018".
@vali m
Adeverinta trebuie sa reflecte datele de la data eliberarii, proprietara are dreptate.
In cuprinsul adeverintei precizati ca intretinerea pentru ultima luna afisata, aprilie 2023, a fost achitata in data de ...., puteti preciza si ca fondul de rulment este in valoare de....
Dvs puteti calcula cu exactitate intretinerea "la zi"? Cum?
Solicitanta coproprietara are obligatia sa achite sumele afisate in lista lunara de intretinere
Nu este culpa locatarului ca asociatia intelege sa calculeze si sa afiseze intretinerea pentru 2 luni in urma
Daca nu aveti afisate listele intretinere luna mai+iunie ,legal nu aveti temei legal sa pretindeti sume in contul intretinerii
Da, spuneti ca de ce este cu 2 luni in urma. Pentru ca, pentru luna de cheltuieli ianuarie, factura vine la jumatatea lui februarie. Si se afiseaza in martie. Majoritatea asociatiilor au asa.
La instrainare, in lege scrie ca trebuie sa fie la zi:
ART. 33
(1) Proprietarii din condominii care își înstrăinează locuințele sau spațiile cu altă destinație decât
aceea de locuință sunt obligați ca la întocmirea actelor de înstrăinare să facă dovada platii la zi.
cotelor de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari și a utilităților publice.
(2) Notarii publici vor autentifica actele de înstrăinare a unităților de proprietate imobiliară din
condominii numai dacă este îndeplinită una din următoarele condiții:
a) proprietarul prezintă o adeverință din partea asociației de proprietari, care reprezintă dovada
achitării până la acea dată a cotelor de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari

Toti administratorii cu care am vorbit, calculeaza un estimat pentru urmatoarele 2 luni. Proprietarii primesc listele si notele de plata pe mail. Astfel vede daca este calculat bine sau nu.

Elenazan....o intrebare. Daca proprietara vinde azi, 14.06, cine plateste luna mai si iunie? Noul proprietar nu are nicio treaba...decat ce este dupa 15.06.
@vali m
Daca vinde azi, veti acoperi luna mai din fondul de rulment si ii restituiti diferenta.
elenazan, utilizator