avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1731 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Daca avem un angajat care lipseste ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Daca avem un angajat care lipseste nemotivat, suspendarea ...

Buna ziua,

Daca avem un angajat care lipseste nemotivat, suspendarea pentru absente nemotivate trebuie transmisa in Revisal si se face in maxim 3 zile de la absentare, dar ce se trece la data sfarsit suspendare pentru ca nu stiu daca va veni in a 4 a zi sau nu...daca vine, ii incetez suspendarea in aceeasi zi?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:32, 14 Iunie 2023
ca data de sfarsit treceti o anumita data ..incetarea suspendarii va avea ca data , data revenirii la munca sau data incetarii c.i.m.
Multumesc pentru raspuns.
Si daca am suspendat contractul si transmis revisalul doar pe cele 3 zile? se poate face modificare?
Ati operat si incetarea suspendarii ?
nu am operat si incetarea, vreau sa ii fac prelungirea suspendarii ...
In acest caz, operati modificarea prin schimbarea datei de sfarsit a suspendarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent - suspendare cim pt absenta Alexandra Ilie Alexandra Ilie Buna dimineata, Am urmatoarea nelamurire: daca de exemplu vineri 17.01.2020 nu s-a prezentat la munca 1 salariat si nici astazi, maine va veni la munca, ... (vezi toată discuția)
Absente nemotivate revisal mirela2000 mirela2000 Buna ziua, Inteleg ca suspendarea pentu absente nemotivate transmisa in Revisal se face in maxim 3 zile de la absentare, dar ce se trece la data sfarsit ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata de o zi in noul revisal popanaid popanaid Am cativa angajati care au avut numai 1 zi de concediu fara plata. ex: 20 apr. Trec data de inceput suspendare 20.04, data de sfarsit tot 20.04, dar nu ma ... (vezi toată discuția)