Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna dimineata1 Am o salariata careia i a venit ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna dimineata1 Am o salariata careia i a venit decizia de pensionare ...

Buna dimineata1
Am o salariata careia i a venit decizia de pensionare pentru limita de varsta.
Poate aceasta sa si continue activitatea, pe acelasi contract de munca de pana acum ?
Nu, acela inceteaza de drept la data deciziei...
Dar ii puteti face altul, daca doriti sa continuati colaborarea.
cum?
daca sunt institutie publica?
Din pacate, raspunsul primit nu coincid cu ce prevede legea .

Codul Muncii
Art.56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
....
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare ...

(4) Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi mentinut in aceeasi functie maximum 3 ani peste varsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de munca.

In situatia data, c.i.m. va inceta prin alte modalitati mentionate in Codul Muncii ..iar reangajarea, nu mai este posibila decat daca este post unic.