Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Anuntul de convocare a Adunarii Generale a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Anuntul de convocare a Adunarii Generale a Proprietarilor dintr-un condominiu poate contine si data convocarii si data reconvocarii?

Buna ziua,
1. anuntul de convocare a Adunarii Generale a Proprietarilor dintr-un condominiu poate contine si data convocarii si data reconvocarii? Sau trebuie doua anunturi separate?
2. anuntul de convocare trebuie neaparat semnat? Daca da, de cine?
3. ordinea de zi din anuntul de convocare trebuie semnata ? Daca da, de cine?
4. anuntul trebuie sa aiba numar de inregistrare?
1 Da poate contine si data reconvocarii cu mentiune ca in cazul in care nu este intrunita majoritatea se va reconvoca adunarea generala in data de .... Adica sa nu inteleaga oamenii ca tineti a 2-a sedinta cu alt scop.
2 De preferat stapilat cu o semnatura oarecare peste cat mai intensa pentru a nu fi copiata stampila.(asta mereu)
3 e unul si acelasi anunt cu nr 1.
4 nu
Nivea, utilizator
Convocatorul trebuie semnat d ecatre proprietari pentru a face dovada ca acestia au fost instiintati de data cand se va desfasura adunarea generala
Ordinea de zi din convocator se semneaza de catre cel care convoaca adunarea generala
Disp L nr 196/2018 prevede 3 variante de convocare de catre presedinte ,de catre comitetul executiv ,de catre minimum 20% dintre membrii proprietari
De preferat stapilat cu o semnatura oarecare peste cat mai intensa pentru a nu fi copiata stampila.(asta mereu)

Unde este prevazuta obligatia asta???
Se semneaza un singur convocator pentru convocare si reconvocare?
Convocatorul il faceti pe foi separate dar pot fi semnate in acelasi timp cand ii anuntati.

Daca nu se pune stampila risca ca orice locatar care vrea sedinta sa puna un anunt sa zica ca se organizeaza sedinta cand presedinele e plecat. Stampila e o parte a garantiei ca nu a facut un oarecare anuntul ca vrea el sedinta.
Si aia nu trebuie pus clar si fara semnatura pe ea ca o poate copia.

@gev
Aveti aici Legea 196/2018 ca sa stici ce sa faceti la asociatii .
[ link extern ]

Stiu legea dar nu stiu sa o interpretez.
Daca se fac doua convocatoare care se semneaza deodata mie mi se pare smecherie probabil ilegala