avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... veniturile realizate ca PFA se recunosc la calculul ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

veniturile realizate ca PFA se recunosc la calculul indemnizatiei pentru ingriirea copilului pana la 2 ani?

Conform O.U.G 148/2005;
"Începând cu luna ianuarie 2009, indemnizaţia pentru creşterea copilului se acordă, în cuantum de 600 lei sau opţional în cuantum de 85% din media veniturilor profesionale realizate în ultimele 12 luni" si "În cazul activităţilor independente veniturile se dovedesc cu adeverinţe de la Direcţia Generală a Finanţelor Publice care trebuie să conţină..."

Intrebare:
1. ce inseamna "venituri profesionale"? Inseamna si venituri realizate ca PFA sau doar venituri salariale ?
2. veniturile realizate ca PFA se "recunosc" la calculul indemnizatiei pentru ingrijirea copilului pana la 2 ani?
3. In caz afirmativ, exista vreun dezavantaj in a renunta la calitatea de angajat si a opta pentru cea de prestator PFA, in conditiile in care in urmatoarele 12 luni exista posibilitatea de a intra in concediu de ingrijirea copilului pana la 2 ani?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters76466 , utilizator 11:25, 28 Ianuarie 2010
Buna seara,
1.din moment ce a-ti platit si CASS pt aceste venituri, pe langa impozit, sunt luate in calcul.
2.da
3. puteti pastra amandoua calitatile, va avantajeaza la calculul indemnizatiei( creste suma)
Buna seara,

Va rog sa ma ajutai cu cateva lamuriri in cazul calculului indemnizatiei pentru cresterea copilului.
Sunt angajata cu CIM si in aceasta luna mi-am si deschis un PFA (impozitare 16%, in sistem real).
In declaratia 220 venitul net estimat l-am trecut 20 000 ron.
Urmeaza sa nasc la sfarsitul lunii mai.
Cum se face calculul indemnizatiei? Eu intentionez ca venituriel reale pe PFA sa fie mult mai mari decat cele estimate.
Indemnizatia mi se calculeaza la venitul real sau la cel estimat? Pot da o declaratie pe proprie raspundere privind venitul real in cazul in care se ia in calcul venitul estimat?
Va multumesc,
Alina
Multumesc pentru raspuns.
Din informatiile mele, insa, ref. la pct.3, nu se pot pastra ambele calitati, cea de salariat concomitent cu prestator PFA inregistrat la CASS. Asta intrucat la inregistrarea contractului de munca la ITM, au nevoie de carnetul de munca care s-ar afla la CASS, daca ma inscriu si acolo. Practic, se anuleaza reciproc.
Aveti alta informatie ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil roxana15mario roxana15mario Buna ziua, As dori sa va intreb ceva in legatura cu calcularea indemnizatiei.Inca nu sunt insarcinata dar lucram la proiect. Eu lucrez in invatamint si am ... (vezi toată discuția)
Calculare indemnizatie cic salariu+pfa lana1 lana1 Buna ziua, Sunt angajata a unei firme de 2 ani, dar am si PFA, prestand servicii pentru aceeasi firma. Venitul de pe cartea de munca e cam de doua ori mai ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie de crestere pentru venit ca pfa grandanat grandanat Am cateva intrebari legate de modalitatea de calcul a indemnizatiei in functie de venitul obtinut ca PFA. Sa zicem ca avem urmatoarea situatie. PFA ... (vezi toată discuția)