Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua am si eu o nelamurire referitor la apa calda ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua am si eu o nelamurire referitor la apa calda si rece ...

Buna ziua am si eu o nelamurire o mica întrebare Referitor la apa calda si rece....Si anume :
Cam cat este pretul unui metru cub de apa calda? Estimativ daca stiti, si daca el se poate dubla de la o luna la alta ?

.....Stiu ca pretu apei calde nu este unul.fix dar totusi întreb se poate dubala dela o luna la alta..si a doua stiu ca pretul apei reci este unul fix dece uni administratori nu respecta asta si în loc de pret fix til creste cu 2 sau chiar trei lei ?

....Ideea este în felul urmator...
Suntem bloc de chiriasi nu avem asociatie de propietari sau chiriasi.

....Avem o admistratora care se ocupa si de blocul nostru printre aletele, si am tot vazut ca uneori, ca si luna asta ca pretul apei calde sa dublat spre exemplu pe luna aprilie am avem apa calda 36,84lei mc Apc
Iar pe martie am platit 15 lei mc Apc este normal sa se dubleze pretu ?

....Cam cat ar putea fi pretul unui metru cub apa calda, si daca stiti sa îmi spuneti estimativ.
Si înca o întrebare are vre-o legatura factura de gaz cu pretul apei calde ?
Noi am înpartit factura în felu urmator 75 apa calda si 25 caldura..

Dar ce ma contrariaza este faptu ca pe martie tot 75 apa calda si 25 caldura am platit dar pretul.a fost mai mic...luna asta sa dublat cum ?
Sau ce ar fi putut influenta pretu sa se dubleze daca stiti si puteti sa ma ajutati vas multumi..?
,Mirel, utilizator
Pretul metru cub apa difera de la o lacalitate la alta
Puteti verifica pretul utilitatilor accesand site-ul furnizorului de apa care opereaza in localitatea dv
Apartamentul este dotat cu aparate individuale contorizat consum?
Salut,
Nu stiu de ce, dar cred ca acest topic a mai fost discutat pe aici...
Asadar apa calda este formata din doua componente: apa rece si emergie termica necesara incalzirii apei reci.
Mai nou, furnizorii de energie termica au atasat la fiecare scara de bloc o cutie de distributie in care au cele doua gigacalorimetre (apa calda si incalzire), plus robinetii si conectica respectiva.
Deci, ce face furnizorul? In punctul termic din cartier, incalzeste apa rece si o trimite la blocurile pe care le deserveste. Masoara cantitatea de apa calda pe care o consuma proprietarii si tot la nivelul cutiei de distributie, masoara cantitatea de energie termica, astfel incat, pe factura care ajunge la asociatia de proprietari, adminul stie ca la blocul tau au intrat xx mc ubi de apa si yy Mwatt energie termica. Urmeaza calculul costurilor, functie de pretul celor doua componente.
Efectiv, la noi la Iasi, pretul apei reci este de aprox. 15,53 lei/mc, iar incalzirea unui mc de apa rece este de aprox. 10 lei - deci costul unui mc de apa calda va fi de aprox. 25 lei /mc - si asta in fiecare luna.
Parca s-a mai scris ca este posibil ca as. prop. sa fi gresit costurile in luna anterioara si la un moment dat le-a "reglat"...

In legatura cu situatia la gaze naturale - nu ma pot pronunta, deoarece nu am informatii.
Este posibil sa aveti centrala de bloc si atunci ceea ce am scris mai sus nu este valabil la voi. In acest caz, com. executiv si proprietarii "fac cartile" ... Dar totul este comunicarea cu cei implicati, altfeldiscutam discutii !
Adam Grecu, utilizator
Salut blocu este centralizat
Toti avem calorimetre si apometre
Suntem 24 famili.si nici unul. Nu este propietar....toti suntem chiriasi 3 nu exista asociatie de propietari sau chiriasi.....Exista o administratora care A facut o întelegere cu primaria sa se ocupe si de blocurile noastre în prealabil cu alte.....4 Am întrebat pretul apei calde se poate dubla dela o luna la alta spere exp am vut 21 ron pentru 1mc apc bun luna asta sa dus la 41 ron mc apc...întrebare cum.si ce anume adus la dublarea pretului este legal este ilegal.este alceva....este normal dublarea pretului asta este întrebarea...mersi..!

Adam Grecu a scris:

Salut,
Nu stiu de ce, dar cred ca acest topic a mai fost discutat pe aici...
Asadar apa calda este formata din doua componente: apa rece si emergie termica necesara incalzirii apei reci.
Mai nou, furnizorii de energie termica au atasat la fiecare scara de bloc o cutie de distributie in care au cele doua gigacalorimetre (apa calda si incalzire), plus robinetii si conectica respectiva.
Deci, ce face furnizorul? In punctul termic din cartier, incalzeste apa rece si o trimite la blocurile pe care le deserveste. Masoara cantitatea de apa calda pe care o consuma proprietarii si tot la nivelul cutiei de distributie, masoara cantitatea de energie termica, astfel incat, pe factura care ajunge la asociatia de proprietari, adminul stie ca la blocul tau au intrat xx mc ubi de apa si yy Mwatt energie termica. Urmeaza calculul costurilor, functie de pretul celor doua componente.
Efectiv, la noi la Iasi, pretul apei reci este de aprox. 15,53 lei/mc, iar incalzirea unui mc de apa rece este de aprox. 10 lei - deci costul unui mc de apa calda va fi de aprox. 25 lei /mc - si asta in fiecare luna.
Parca s-a mai scris ca este posibil ca as. prop. sa fi gresit costurile in luna anterioara si la un moment dat le-a "reglat"...

In legatura cu situatia la gaze naturale - nu ma pot pronunta, deoarece nu am informatii.
Este posibil sa aveti centrala de bloc si atunci ceea ce am scris mai sus nu este valabil la voi. In acest caz, com. executiv si proprietarii "fac cartile" ... Dar totul este comunicarea cu cei implicati, altfeldiscutam discutii !

,Mirel, utilizator
Difera stiu întrebare afost daca stiti estimativ....si daca este legal ca pretul apei calde dela 14 sa creasca pana la.37 ron.....sau dela 25 la 41 ron...ce anume face ca pretul sa sara în aer este legal...?
Pretul apei reci este fix dece Uni Administratori în cresc si cu 3 lei..?

ynocentta a scris:

Pretul metru cub apa difera de la o lacalitate la alta
Puteti verifica pretul utilitatilor accesand site-ul furnizorului de apa care opereaza in localitatea dv
Apartamentul este dotat cu aparate individuale contorizat consum?

,Mirel, utilizator
Mirel,
Da, este mai greu de raspuns la intrebarile tale.
Ca sunteti proprietari sau chiriasi - nu are importanta, lucrurile trebuie sa se desfasoare la fel.
Chestiunea depinde de modul de comunicare dintre voi (chiriasii) si proprietar - banuiesc ca sunteti un bloc al carui proprietar este Statul (consiliul local).
Bun, ideea este sa discutati cu madam administratora, sa va faca sa intelegeti toata tarasenia. Eventual, mergeti la proprietar sa discutati cu unu' mai luminat. Trebuie sa fie o explicatie.
Faza este ca la voi la bloc vin niste facturi pentru utilitati care trebuie achitate. Administratorul nu face altceva decat face calculul si repartizarea costurilor pe locatari si apoi achita facturile.
Am zis, trebuie sa existe comunicare si transparenta totala.
Ce as mai zice: incercati sa va organizati acolo. Cititi Legea nr. 196/2018 - ce-a care se ocupa de organizarea si functionarea as. proprietari. Vezi ca exista un capitol si pentru situatia in care sunteti acolo - chiriasi. Ei, daca vreti/puteti/sunteti disponibili, organizativa oficial in asociatie de chiriasi si vedeti ce mai puteti face (poate toate cele 3-4 blocuri). Pentru faptul ca nu sunteti organizati, preofita care si cum poate si nu dau socoteala nimanui.
Repet, mici corectii de la o luna la alta, se pot face, dar nu trebuie sa se ajunga la dublarea preturilor. Cum spuneam, un metru cub de apa, nu poate costa mai mult de 20-25 lei/mc - vara. Iarna, pretul poate fi un pic mai mare, deoarece temperatura apei reci este foarte scazuta 93-4-5 grade C) si atunci pentru a o incalzi la o temperatura de 40-45 grade C, este nevoie de un aport mai mare de energie termica.
Cam asta pot eu sa-ti spun.
Poate ne zici din ce locaitate esti si daca blocurile voastre sunt de tip ANL.
Succes!