Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua am si eu o nelamurire referitor la apa calda ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua am si eu o nelamurire referitor la apa calda si rece ...

Buna ziua am si eu o nelamurire o mica întrebare Referitor la apa calda si rece....Si anume :
Cam cat este pretul unui metru cub de apa calda? Estimativ daca stiti, si daca el se poate dubla de la o luna la alta ?

.....Stiu ca pretu apei calde nu este unul.fix dar totusi întreb se poate dubala dela o luna la alta..si a doua stiu ca pretul apei reci este unul fix dece uni administratori nu respecta asta si în loc de pret fix til creste cu 2 sau chiar trei lei ?

....Ideea este în felul urmator...
Suntem bloc de chiriasi nu avem asociatie de propietari sau chiriasi.

....Avem o admistratora care se ocupa si de blocul nostru printre aletele, si am tot vazut ca uneori, ca si luna asta ca pretul apei calde sa dublat spre exemplu pe luna aprilie am avem apa calda 36,84lei mc Apc
Iar pe martie am platit 15 lei mc Apc este normal sa se dubleze pretu ?

....Cam cat ar putea fi pretul unui metru cub apa calda, si daca stiti sa îmi spuneti estimativ.
Si înca o întrebare are vre-o legatura factura de gaz cu pretul apei calde ?
Noi am înpartit factura în felu urmator 75 apa calda si 25 caldura..

Dar ce ma contrariaza este faptu ca pe martie tot 75 apa calda si 25 caldura am platit dar pretul.a fost mai mic...luna asta sa dublat cum ?
Sau ce ar fi putut influenta pretu sa se dubleze daca stiti si puteti sa ma ajutati vas multumi..?
,Mirel, utilizator
Salut da sunt din bucuresti sector 4 blocul da este ANL....si îti multumesc pentru raspuns....Chiar daca nu am aflat cat am vrut sa aflu tot mai ajutat...
Idea este ca mi sa parut suspect faptul ca pretu sa se dubleze...
......Doi am întrebat pentru ca, am cel mai. mare consum de apa depe toata scara luna de luna.
....Pentru o garsoniera de 40 mp am un cosum de 13 MC apc si rece calda. ........Cu calda am rezolvato dupa ce am schimbat de doua ori apometrele si o tin închisa am scazut la 3 mc dar rece tot nu reusesc sa o duc la un 6/7 mc pe luna, ce este cel mai ciudat este faptu ca sunt singurul depe toata scara care am cosumul asta fie ca sunt sau nu acasa am cosum.mare...cei lalti care au si doua camere si sunt si ei acasa nu depasesc luna de luna cu tot cu copii mici mai mult de 2 hai maxim 3 mc apa calda si rece cum habar nu am dar costurile la apa calda pentru un metru cub mi-sau parut exagerate....41 ron pentru un metru cub si în luna de vara mi se pare exagerat..iar alta sa se dubleze pretu la o luna sau doua ba este 14/ ba 25/ ba 36/ sau chiar si 41 ron...acum ca o fi pierderi si avari la apa nustiu...idea este ca ultima ora cand am schimbat apoetrele cu apa închisa si apometru abea pus el a început sa se învarta ca si cum.apa era pornita..
....Instalator a venit încasa sa uitat a verificat a vazut ca nu exista pierderi si ca totu este închis si ca apometru de apa rece mergea...mi-a zis ca sar putea sa am un bibas undeva unde habar nam....cert este ca ajung cu cosumul si la 14 mc nimeni nu stie nu a vazut nimic si toti sunt cinstiti....nimeni nu vorbeste...totul este fix dela mine...ei daca au cosum mic stiu sa se gospodareasca..
.....De asta întrebam cam cat poate fi un metru cub apa calda sau la cat ar putea ajunge...sa pot sti ce sa fac sa reduc costurile si sa stiu ce sa discut cu administratora.
Manuela Rășină, administrator
Am banuit bine ca sunteti la ANL...
Nu conteaza. important este ca dvs. sa aduceti un instalator priceput si sa constate ce probleme aveti pe-acolo cu By-pass -ul.
Va mai dau o idee: neavand administartor propriu, fiecare raporteaza ce cantitate de apa doreste (de fapt, raporteaza consumuri mult mai mici), iar diferentele (neinchiderele rezultate dintre cantitatea fasturata si consumul declarat), intra pe asa-zisele pierdei care se repartizeaza, probabil la toata lumea, proportional cu nr. de persoane - astfe incat, daca dumneata consum 6-7 mc, vi se mai adauga inca 3-4 mc... Ei, aici "jocul" esteca odata se declara mai bine, alteori nu si totdeauna costul apei calde difera de la luna la luna.
In prima faza, organizati la 1-2-3 luni verificarea apometrlor (indecsi, sigilii, by-pass-uri)
Cum v-am mai zis - stati de vorba cu vecinii si organizati-va in asociatie de chiriasi, cereti in acest sens sprijinul autoritatilor (proprietarul) si angajati-va un administrator profesionist.
Succes!
Mersi de raspus...

Adam Grecu a scris:

Am banuit bine ca sunteti la ANL...
Nu conteaza. important este ca dvs. sa aduceti un instalator priceput si sa constate ce probleme aveti pe-acolo cu By-pass -ul.
Va mai dau o idee: neavand administartor propriu, fiecare raporteaza ce cantitate de apa doreste (de fapt, raporteaza consumuri mult mai mici), iar diferentele (neinchiderele rezultate dintre cantitatea fasturata si consumul declarat), intra pe asa-zisele pierdei care se repartizeaza, probabil la toata lumea, proportional cu nr. de persoane - astfe incat, daca dumneata consum 6-7 mc, vi se mai adauga inca 3-4 mc... Ei, aici "jocul" esteca odata se declara mai bine, alteori nu si totdeauna costul apei calde difera de la luna la luna.
In prima faza, organizati la 1-2-3 luni verificarea apometrlor (indecsi, sigilii, by-pass-uri)
Cum v-am mai zis - stati de vorba cu vecinii si organizati-va in asociatie de chiriasi, cereti in acest sens sprijinul autoritatilor (proprietarul) si angajati-va un administrator profesionist.
Succes!

Bunaziua da este dotat cu apometre si calorimetre...

Ideea este urmatoarea si anume:
......Blocul este Anl toti suntem chiriasi.
nu exista propietari nu exista asociatie de propietari ori chiriasi, exista o administratora care se ocupa cu calculu întretineri noastre în concomitent cu alte blocuri bun pana aici toate bune si frumoase.
Însa de aici încolo încep problemele
Si anume: Apa calda un metru cub ajunge si la. 41 ron o data, doua are momente cand scade la 15/20/ si creste brusc la 36/41 ron bun administratora spune ca este din cauza faptului ca factura de gaz este înpartita 75 apa calda si 25 caldura bun...întrebare cam cat poate fi.estimativ un metru cub apa calda sau mai bine zis pana la cat poate urca ca daca tot nu are pret fix putem spune ca poate fi si 60/70/chiar 100 ron nu ? Pentru ca vorba ai nu are domne pret fix si asta ne poate permite sa jonglam cu pretu cam cum vrem noi corect ?
Sau are o anumita valoare la care se calculeaza si nu poate depasi un anumit prag asta vreau sa stiu.

.....Stim ca este compus din doua.elemente factura gaz si factura apa rece...dar dece si pe timp de vara cand apa calda ar trebui sa fie mai ieftina este mai scumpa ce anume determina ca pretul sa creasca.. ?
Asta era întrebarea..?

ynocentta a scris:

Pretul metru cub apa difera de la o lacalitate la alta
Puteti verifica pretul utilitatilor accesand site-ul furnizorului de apa care opereaza in localitatea dv
Apartamentul este dotat cu aparate individuale contorizat consum?