Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pe luna mai 2023 am depus cere scoatere de la plata ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pe luna mai 2023 am depus cere scoatere de la plata cheltuielilor ...

Pe luna mai 2023 am depus cere scoatere de la plata cheltuielilor de intretinere la sfarsitul luni mai deoarece patru persoane au locuit temporal iar in luna mai nu au depasit 15 zile cum prevede legea . Este vorba de baiatul, nora si doi copii ai lor si care au casa langa Sibiu ,Cand au stat aici am depus cerere de introducere la plata cheltuielilor de intretinere la asociatie acum am depus de scoatere de la plata asociatiei deoarece nu au depasit comform legii 15 zile ,De ce nu pot sa ii scot de la plata asociatiei ? Este legal sa fiu refuzata si ce am de facut ,ei nu mai locuiesc aici ci la Sibiu ,Eu am reclamat pentru niste abuzuri anterior si eu cred ca fac asta din razbunare ,Ce este de facut ? Eu consider ca este un abuz in functie cum au fost si altele pe care deja le-am semnalat intai la asociatie apoi la Primarie,
Este problema care normal ar trebui solutionata rapid de catre presedintele de asociatie -daca nu exista interese sau relatii de dusmanie
Notificati oficial presedintele de asociatie cu obligatia inregistrarii corecte a numarului de locatari din apartament -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutioarii in instanta
Contestati valoarea impusa in lista de intretinere,solicitati prezentarea temeiului de impunere numar persoane la calcul cote lunare de intretinere
Cererea de modificare numar persoane ati depus-o la asociatie , ,aveti numar de inregistrare ?
Aceste chestiuni trebuie solutionate, da, la nivelul as. prop.
Daca dvs. stiati ca cele 4 persoane pleaca din locuinta in luna mai, cererea trebuia intocmita si inregistrata la asociatie in luna aprilie, da?
Acum, ca cele 4 persoane nu au locuit decat max. 15 zile, se putea discuta la asociatie, in conditiile aratate mai sus si sa fiti scazuta cu min. 2 persoane pe luna mai. Daca cererea a fost intocmita la sfarsitul lunii mai, dupa parerea mea, nu aveti nicio sansa sa va fie scazute cele 4 persoane si nu o mai luati ca o razbunare....
Discutati inainte totul, intocmiti cerere de diminuare a nr. pers. din timp si nimeni nu are nimic cu dvs.
Consider ca nuexista nici un impediment dacă depun intr-un termen rezonabil înainte de a face distribuirea cheltuielilor când de fapt se depun și citirile la contuare .De ce să depun din luna aprilie dacă nu știam cât vor sta?. În lege nu scrie că trebuie să depun cu opună înainte.. Citiți legea 196 din 2018 și cu modificările ulterioare. 2023
Doamna, dvs. vreti sa vindeti castaraveti la gradinar, pe bune.
Cu aceste lucruri ma ocup de peste 30-35 de ani - asta ca sa stiti, iar prev. la care faceti trimitere, le cunosc. Poate ca dvs. ar mai trebui sa le studiati.
In fine, sa stiti si dvs. ca in organizare a as. prop. legiuitorul a prevazut si posibilitatea ca noi proprietarii sa ne intocmim reguli si regulamente, care ajuta foarte mult, atat pe proprietari cat si pe cei care se ocupa efectiv de conducerea si functionarea as. prop.
Vreti exemple:
- sistemul propriu de penalizari;
- data cand se citesc contorii in apartamente (contor/contori, nu contuar/contuare,...);
- data/datele cand trebuie raportate nr. de persoane la furnizori;
- tot felul de grafice de curatenie, de reparatii, etc.;
Nu vreau sa mai continui, ca am treaba...
Asadar, revin - daca sunteti oameni seriosi, plecarea/sosirea unor persoane din/in locuinta se cam stie din vreme; atunci cand se intampla sa nu stiti - este ceva urgent, neprevazut, se poate discuta civilizat la sediul asociatiei si se rezolva; dar, am observat, ca practic si pe mine - un om care nu are nicio treaba cu asociatia dvs., incercati sa ma puneti la colt, ca chipurile nu stiu prev. L 196/2018;
Consider ca v-am raspuns corect la problema ridicata de catre dvs. Ca nu va convine - aveti dreptul sa nu luati in seama raspunsul nostru de pe forum.
Succes!
Adam Grecu, utilizator

Mulțumesc mult ! Am făcut cerea și o am cu numar de inregistrare.
ynocentta a scris:

Este problema care normal ar trebui solutionata rapid de catre presedintele de asociatie -daca nu exista interese sau relatii de dusmanie
Notificati oficial presedintele de asociatie cu obligatia inregistrarii corecte a numarului de locatari din apartament -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutioarii in instanta
Contestati valoarea impusa in lista de intretinere,solicitati prezentarea temeiului de impunere numar persoane la calcul cote lunare de intretinere
Cererea de modificare numar persoane ati depus-o la asociatie , ,aveti numar de inregistrare ?