Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ma intereseaza dreptul legal la pensia de urmas in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ma intereseaza dreptul legal la pensia de urmas in cazul urmator: ...

Ma intereseaza dreptul legal la pensia de urmas in cazul urmator:
- sotul a decedat anul trecut, a lucrat in campul muncii si ca atare, a avut pensie conform varstei si vechimii integrale in campul muncii
- sotia supravietuitoare nu a fost angajata niciodata, este casnica si a locuit impreuna cu fostul sot la tara, in jud. Giurgiu si tot acolo locuieste si in prezent. Cei doi soti au fost casatoriti mai mult de 15 ani. Varsta actuala a sotiei = aprox. 50 de ani.
Dupa moartea sotului, a depus cerere si acte doveditoare la Casa de pensii jud Giurgiu pt a primi pensie de urmas, dar a primit raspunsul ca nu are dreptul deoarece..... este tanara si nu are varsta de pensionare !!
Intrebarea mea este: legal, aceasta sotie supravetuitoare are dreptul sau nu la pensie de urmas dupa sot? Ce importanta are varsta dansei in acest caz?
Bună ziua,

Conform art. 85 alin. (1) din Legea nr. 263/2010: „Soțul supraviețuitor are dreptul la pensie de urmaș pe tot timpul vieții, la împlinirea vârstei standard de pensionare, dacă durata căsătoriei a fost de cel puțin 15 ani.”.

Soțul supraviețuitor are dreptul la pensia de urmaș, indiferent de vârstă, pe perioada în care este invalid de gradul I sau II sau dacă decesul soțului susținător s-a produs ca urmare a unui accident de muncă sau a unei boli profesionale și dacă nu realizează venituri lunare din activități dependente.